Pyłek kwiatowy w walce z PMS
Raz w miesiącu mniej więcej 7-10 dni przed miesiączką w organizmie kobiety rozpoczyna się walka hormonów. Zjawisko to nazywa się PMS (Premenstrual Syndrom) i obejmuje szereg dolegliwość fizycznych takich jak bóle brzucha i piersi oraz psychicznych m.in. gwałtowne zmiany nastrojów czy trudną do opanowania płaczliwość.
Bez względu na wiek, aż 70% kobiet doświadcza napięcia przedmiesiączkowego w różnym nasileniu, co dotkliwie odczuwają również partnerzy, rodzina, współpracownicy. Z PMS można walczyć poprzez przyjmowanie hormonów lub w naturalny sposób poprzez odpowiednią dietę czy ćwiczenia. Zbawienny wpływ w tym przypadku ma również pyłek kwiatowy co zostało potwierdzone badaniami.
Z zespołem napięcia przedmiesiączkowego kojarzonych jest około 150-200 symptomów. Najczęstsze z nich to:
- napięty, bolesny, wzdęty brzuch związany z obrzękiem macicy. Mogą też wystąpić biegunki lub zaparcia, nudności, wymioty.
- obrzęki: twarzy, rąk, nóg spowodowane zaburzeniami gospodarki elektrolitowej (sód, potas) i zatrzymaniem wody w organizmie. W ciągu tych trudnych dni przybywa kobietom 2–3, a nawet 5 kilogramów. Po wystąpieniu menstruacji waga wraca do normy.
- bolesność i obrzmienie piersi. Stają się one bardzo wrażliwe na dotyk. Czasami towarzyszy im pojawienie się mlecznej wydzieliny z brodawek. Związane jest to z podwyższonym w tych dniach stężeniem hormonu prolaktyny.
- migreny, bóle głowy, do których przyczynia się obrzęknięty ośrodkowy układ nerwowy. Zaburzona praca neuroprzekaźników powoduje rozdrażnienie tzw. huśtawkę nastrojów, płaczliwość, niekontrolowane ataki złości. Niektóre kobiety wpadają w stany depresyjne.
- bezsenność, wybudzanie nocne lub nadmierną senność
- uczucie zmęczenia, brak koncentracji
- brak apetytu lub nadmierne łaknienie
- spadek libido
Zobacz również:
Dyskomfort występujący przed miesiączką w znacznym stopniu łagodzą właściwości pyłku kwiatowego. Szwedzcy naukowcy opracowali suplement diety Femal® PMS Forte oparty na standaryzowanych wyciągach roślinnych otrzymywanych na drodze wieloetapowej ekstrakcji pyłków i słupków kwiatowych (PI82-GC Fem) połączonych witaminą E jako antyutleniaczem. Femal PMS® Forte nie zawiera hormonów i nie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Pyłek kwiatowy jest bez wątpienia najwartościowszym, odżywczym produktem roślinnym. Zawiera białka, aminokwasy, cukry proste i złożone, tłuszcze, sterole, flawonoidy, karotenoidy, nukleoproteidy, witaminy i sole mineralne. Skuteczność pyłku została zbadana i potwierdzona przez naukowców i lekarzy. Działa on jako środek wzmacniający i poprawiający ogólną kondycję organizmu. Oddziałuje korzystnie na krwioobieg, wzmacnia system naczyniowy, zapobiega wypadaniu włosów, poprawia wzrost, zapobiega zawałom serca i wiele innych. Zalecany jest również w zaburzeniach trawienia i przemiany materii oraz w okresie klimakterium. Jedno z badań klinicznych wykazało skuteczność pyłków kwiatowych w redukcji dyskomfortu występującego przed miesiączką, szczególnie rozdrażnienia, problemów ze snem oraz ogólnego natężenia dolegliwości. Wyniki badań są obiecujące, szczególnie przy braku objawów ubocznych stosowanej terapii.
Źródło: Cederroth Polska S. A.
Komentarze do: Pyłek kwiatowy w walce z PMS