Badacze amerykańscy ogłaszają, iż udało im się odnaleźć skuteczną i pewną alternatywę do lekarstw klasycznych, stosowanych przeciwko wirusowi HIV. Mowa tutaj o pigułce Quad, która wiąże cztery różne molekuły w jednej pastylce.
Jest ona dziełem naukowców z firmy Gliead Sciences.
Jak precyzuje jeszcze komunikat, pigułkę tę zażywa się raz dziennie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla pacjenta.
Artykuł na ten temat ukazał się w przeglądzie medycznym The Lancet.
Naukowcy przedstawiają w nim rezultaty testu fazy III, w której sprawdza się bezpieczeństwo i skuteczność leku. Badania były przeprowadzone na osobach seropozytywnych, wcześniej nieleczonych.
Artykuł przedstawia również „przepis” na magiczną pigułkę, która składa się z trzech molekuł antyretrowirusowych: elvitegravir, emtricitabina, tenofovir, a także z substancji wspomagającej, czyli cobicistatu.
Zobacz również:
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
- Objawy lekomanii
W sumie, przeprowadzono dwie próby kliniczne.
Pierwsza próba polegała na porównaniu nowego leku z Atripla (jedna pastylka dziennie, zawierająca trzy molekuły, bardzo powszechnie stosowana) u 700 pacjentów amerykańskich. Uczestników podzielono na dwie grupy: leczeni Quad i leczeni Atripla.
W drugim badaniu wzięło udział 708 pacjentów amerykańskich, australijskich, europejskich oraz tajskich. Porównywało ono działanie terapii Quad i Truvady z terapią atazanawirem i ritonawirem.
Pod koniec 48 tygodnia stwierdzono, że u pacjentów z obydwu prób zmniejszył się ciężar obciążenia wirusowego we krwi poniżej poziomu detekcji.
W maju, większość ekspertów FDA opowiedziała się za zatwierdzeniem Quad w leczeniu AIDS. FDA końcową decyzję ma podjąć w sierpniu.