Jeżeli masz problemy z przypomnieniem sobie, co jadłeś na kolację w ubiegłym tygodniu, być może powinieneś zacisnąć prawą rękę w pięść. Tak sugeruje nowe badanie opublikowane w Plos ONE. Krótko mówiąc: prawa ręka zaciśnięta w pięść pozwala utworzyć wspomnienia. Natomiast późniejsze zaciśnięcie lewej ręki w pięść pozwala te wspomnienia przywołać.
Proste?
Dr Ruth Propper z Montclair State University, autorka badania, mówi: - Nasze odkrycia sugerują, że istnieją pewne proste ruchy, które czasowo zmieniają funkcjonowanie mózgu i przyczyniają się do poprawy pamięci. Przyszłe prace spróbują określić, czy zaciskanie rąk w pięści może poprawić również inne formy poznania, na przykład umiejętności językowe czy przestrzenne.
W swoim badaniu dr Propper podzieliła uczestników na kilka grup, które musiały zapamiętać listę 72 słów.
Zobacz również:
Jedna grupa zacisnęła prawą rękę w pięść na 90 sekund, a następnie dostała listę słów do zapamiętania. Potem znów uczestnicy musieli zacisnąć rękę, po tym, jak zapamiętali słowa.
Inna grupa zrobiła dokładnie to samo, tylko z lewą ręką.
Kolejna grupa w ogóle nie zaciskała ręki.
A jeszcze kolejna zaciskała prawą rękę tuż przed przystąpieniem do zadania pamięciowego, a następnie lewą tuż przed przypomnieniem sobie słów.
Kolejna grupa – już ostatnia – zrobiła dokładnie to samo, tylko z przeciwnymi rękami.
Okazało się, że ze wszystkich tych kombinacji, jedna grupa poradziła sobie najlepiej w zapamiętywaniu słów i w ich późniejszym przywoływaniu – ta, która zaciskała prawą rękę najpierw, a następnie lewą.
Komentarze do: "Podręczny" sposób na poprawę pamięci