Rak jelita grubego to czwarta przyczyna śmiertelności z powodu raka na całym świecie. Naukowcy podejrzewają, iż za nowotwór ten może odpowiadać infekcja, na obraz bakterii wywołanej przez Helicobacter pylori, która powoduje większość przypadków nowotworu żołądka.
W 2011 zespół amerykańskich naukowców z University of Harvard w USA ogłosił, iż udało im się wykryć bakterię specyficzną dla guzów jelita grubego.
Jej obecność była intrygująca, gdyż Fusobacterium nucleatum jest rzadka w jelicie, za to powszechna w jamie ustnej. Odpowiada za parodontozy i zapalenia, które mogą spowodować wypadanie zębów.
Jej zdolność do penetrowania komórek nabłonka i produkowania zapalnych włókien sugeruje, że jej rola jest raczej aktywna niż pasywna w rozwoju raka jelita grubego. Pytanie jest takie: F. nucleatum jest jedynie świadkiem tej choroby, czy też jej prawdziwą przyczyną?
Nowe badania, opublikowane w Cel Host & Microbe przynoszą odpowiedź.
Zobacz również:
Ten sam zespół badaczy, którym kierował Matthew Meyerson, właśnie wykazał na myszach – laboratoryjnych modelach choroby, że liczba guzów w jelicie grubym rośnie znacząco, kiedy w jelitach jest absorbowana ta bakteria.
Poza tym powoduje ona w jelitach reakcję zapalną, podobną do tej, którą obserwujemy u pacjentów i która sprzyja postępowaniu choroby.
Rezultaty te wspiera eksperyment Case Western Reserve University. Badacze ci udowodnili, że F. nucleatum wiąże się ze specyficznym receptorem komórek nabłonka, a to połączenie aktywuje proliferację komórek nowotworowych w jelicie grubym.
Odnaleziono także czynnik zdolny do blokowania tego połączenia i przenikania bakterii do komórek.
Prof. Pierre Laurent-Puig ze szpitala Georges Pompidou w Paryżu, mówi: - Rezultaty te mają siłę przekonywania. Według nich bakteria ta sprzyja kancerogenezie poprzez chroniczne zapalenie i oddziałując na niektóre komórki, które już wcześniej doświadczyły zmian genetycznych.
Wiele pytań jednak pozostaje bez odpowiedzi. Na przykład - jaki procent nowotworów jelita jest powodowanych przez tę bakterię? Jaki jest jej związek ze znanymi czynnikami ryzyka, takimi jak siedzący tryb życia, otyłość i nikotynizm?
Będą potrzebne dalsze badania na setkach przypadków, zanim uda się naleźć rozwiązanie wszystkich tych kwestii.
Komentarze do: Rak jelita grubego: potwierdza się trop bakteryjny (2)
Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne
2Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość
Lek przeciwgrzybiczy w leczeniu raka prostaty itrakonazol orungal sprzedam leki "Jak wskazują najnowsze wyniki badań, itrakonazol – doustny lek przeciwgrzybiczy, stosowany głównie w leczeniu grzybicy paznokci, ha... pokaż całość