Badacze z University of Copenhagen odkryli właśnie, iż proteina, która jest znana z tego, że pozwala komórkom rakowym na rozprzestrzenianie się po całym ciele, jest również tą, która wyzwala proces naprawy w mózgu. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Nature Communications.
Być może dzięki niemu uda się dokonać także nowych odkryć w neurodegeneracyjnych chorobach mózgu, takich jak Alzheimer.
W jaki sposób naprawić urazy mózgu, to podstawowe pytanie. Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzą, że proteina S100A3 jest czynnikiem metastaz, czyli tego, w jaki sposób rozprzestrzenia się rak. Aczkolwiek, po raz pierwszy pokazują, iż ta sama proteina odgrywa pewną rolę w ochronie i naprawie mózgu.
Dr Oksana Dmitiriewa, która pracuje nad tym zagadnieniem w Protein Laboratory na wydziale Neuronauk i Farmakologii Uniwersytetu w Kopenhadze, wyjaśnia: proteina ta normalnie nie znajduje się w mózgu. Pojawia się jedynie wtedy, kiedy dochodzi do traumy bądź zwyrodnienia. Kiedy usunęliśmy proteinę u myszy, odkryliśmy, że ich mózgi były o wiele gorzej chronione i podatne na urazy. Co więcej, odkryliśmy, że proteina ta działa aktywując ścieżkę sygnalizującą wewnątrz neuronów. Tym samym, „zły facet” stał się „bohaterem”.
Zobacz również:
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Autyzm a geny
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Mechanizm "osłony przeciwudarowej" mózgu wyjaśniony?
- Anozognozja – co to takiego?
Prace te opierają się na wieloletnich poszukiwaniach prowadzonych nad proteiną S100A4 i jej śmiertelną rolą w postępowaniu raka.
Dr Dmitiriewa dodaje: zaskoczyło nas to, że proteina, o której myśleliśmy, że jest tylko i wyłącznie proteiną nowotworową, ma taką rolę. Będziemy kontynuować nasze badania w tym kierunku. Mamy nadzieję, że z naszych odkryć skorzystają ludzie cierpiący na choroby neurodegeneracyjne.