Jak wynika z badania francuskich naukowców z Institut Curie oraz angielskich badaczy z University of Manchester, ekspozycja na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe nie jest związana z zachorowaniem na czerniaka złośliwego oka.
Badacze wyjaśniają, że za chorobę, która dotyka każdego roku od 500 do 600 obywateli kraju nad Sekwaną, częściej odpowiadają... geny.
Czerniak złośliwy oka najczęściej występuje u osób dorosłych. W 50% przypadków powoduje śmierć. Jest też przyczyną poważnych zaburzeń wzroku u pacjentów.
Czynniki ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego oka są mało znane. Jak wyjaśniają naukowcy z Institut Curie, generalnie nowotwór ten jest powiązany z czerniakiem złośliwym skóry, choć może pojawić się też na poziomie głowy śluzowej lub właśnie oka.
Zobacz również:
Dzieje się tak, ponieważ oko – tak samo jak skóra - zawiera melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę.
Dr Marc-Henri Stern z unité U830 Génétique et biologie des cancers Inserm/Institut Curie ujawnia więc: - W przeciwieństwie do czerniaka złośliwego skóry, nie ma związku ekspozycji na słońce a rozwojem czerniaka złośliwego oka.
Wraz ze swoim zespołem z Institut Curie, przy pomocy brytyjskich kolegów, dr Stern publikuje badanie, w którym ujawnia, że czerniak złośliwy oka ma przede wszystkim podłoże genetyczne.
Naukowcy udowodnili bowiem, że istnieją zmiany genetyczne genu SF2B1, które – ich zdaniem – mogą być odpowiedzialne za produkcję wielu uszkodzonych protein.
Dr Henri podsumowuje: - Liczba i natura zaobserwowanych modyfikacji jest dobrym podłożem dla kolejnych prac nad terapiami namierzającymi te proteiny.
Komentarze do: Rak oka: geny bardziej odpowiedzialne niż słońce