Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!
W Niemczech kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia będą co dwa lata zapraszane na badania piersi. Badania wykazały, że taki odstęp pomiędzy poszczególnymi badaniami jest wystarczający. U kobiet powyżej 65. roku życia roczny cykl badań nie zwiększył wykrywalności choroby.
Nietypowy prezent urodzinowy
Każda niemiecka kobieta w swoje 50. urodziny otrzyma zaproszenie na badanie mammograficzne. Takie prześwietlenie klatki piersiowej przeprowadzone przez specjalnie wyszkolonych w tym celu ekspertów pomoże wykryć zagrożenie we wczesnej jego fazie, gdy guzy są jeszcze łatwo operowane, a zagrożenie życia bardzo niskie. Niemniej jednak warto udać się na takie badania przed osiągnięciem wymienionego powyżej wieku. Jeżeli chodzi jednak o odstępy pomiędzy badaniami to okres dwóch lat jest okresem jak najbardziej odpowiednim, badania przeprowadzone w USA dowiodły, że powtarzanie ich co rok nie tylko nie pomaga w zwiększeniu wykrywalności raka, ale także negatywnie wpływa na psychikę i zdrowie badanych kobiet.
Naukowcy ocenili dane na temat ponad 140.000 tys. amerykańskich kobiet znajdujących się w przeróżnych rejestrach zachorowań na raka. Kobiety w wieku pomiędzy 66. a 89. rokiem życia były badane co rok przez 7 lat z rzędu. Podczas tego okresu zachorowało prawie 3 000 pacjentek, 138 000 kobiet pozostało zdrowymi. Niezależnie od tego, że kobiety udawały się na badanie co roku, u podobnej liczby z nich wykryto nowotwór. Prawie 2/3 kobiet biorących udział w badaniu badało się regularnie co rok. Z badanych co roku pacjentek około 47-50% otrzymało diagnozę choroby, choć tak naprawdę były zdrowe. Przy dwuletnich badaniach udział takich pacjentek wynosił odpowiednio 26-30%.
Zobacz również:
- Jak dbać o siebie po operacji usunięcia piersi?
- Przyczyny powstawania łagodnych nowotworów piersi
- Samokontrola Piersi
- Rak sutka
- Diagnostyka raka piersi
- Mammografia nadal najlepszym sposobem wykrywania raka piersi
- Rak piersi - trudności poznawcze i kliniczne, pytania i odpowiedzi
- Rola terapii hormonalnej w leczeniu zaawansowanego raka piersi
Co za dużo to niezdrowo
Nasze badania pokazują, że coroczna mammografia nie przynosi żadnych pozytywnych efektów- mówią naukowcy z USA. Wskazują oni, że u starszych kobiet corocznie prawie 4 mln pacjentek otrzymuje fałszywą diagnozę choroby.
- Taka diagnoza prowadzi najczęściej do kolejnych nieprzyjemnych badań lub nawet do zabiegów operacyjnych. Takie psychiczne obciążenie może poważnie zaszkodzić zdrowiu badanych kobiet. Dlatego powinno unikać się takich pozytywnie-fałszywych diagnoz. Badania pokazują wyraźnie, że mammografia przeprowadzona w odstępie dwóch lat jest o wiele sensowniejsza niż częstsze badania - mówi lekarz Otis Brawley, który jest odpowiedzialny za program badań przesiewowych kobiet w Stanach Zjednoczonych. Zaznaczyć przy tym trzeba, że oprócz tych przedstawionych powyżej, istnieją także badania, których wyniki wskazują na konieczność przeprowadzania częstszych badań. Podobnie jednak jak w Niemczech, także w USA zaczynają przeważać głosy przemawiający za badaniem kobiet w odstępie dwuletnim.
Niezależnie od przedstawionych powyżej treści, najważniejszym pozostaje, aby kobiety w ogóle poddawały się takim badaniom. Gdyż w dalszym ciągu występuje spory odsetek Pań, które nie poddały się mammografii jeszcze ani raz. Trzeba dotrzeć do takich osób i w zdecydowany sposób uświadomić im jak ważne jest to dla ich zdrowia. Dopiero później można zastanawiać się nad kwestią czasu powtórzenia badania.
Opracował:
Rafał Mikołajczak
Komentarze do: Rak piersi - mammografia raz na dwa lata pozwala wykryć go na czas!