Rak płuca
Rak płuca, czyli inaczej rak oskrzela, jest najczęstszym złośliwym nowotworem, na który umiera rocznie na całym świecie ponad 1,3mln ludzi. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów i stanowi najczęstszą przyczynę zgonów wśród mężczyzn.
Podobnie jak w raku innych narządów odróżnia się dwie postacie raka płuca. Może on być pierwotny, rozwijający się w tkance płucnej i w oskrzelach, lub wtórny, gdy zmiana pierwotna powstała w innym narządzie, a następnie doszło do przerzutów do płuc. Istnieją dwa główne typy pierwotnego raka płuc. Jeden to gruczolakorak, który rozwija się w oskrzelu, Rośnie on na ogół powoli i jest mało złośliwy. Drugi typ to rak oskrzelowo pochodny tzw. "rak palaczy", bardzo złośliwy, obecnie obserwowany coraz częściej.
Jakie są przyczyny raka płuc?
Zazwyczaj mówi się, że rak płuc ma tylko jedną główną przyczynę: palenie tytoniu. To fakt, palenie papierosów jest bardzo częstą przyczyną tego nowotworu, lecz nie jedyną. Inne czynniki przyczynowe to:
→ zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza przez dym węglowy
→ niektóre rodzaje pracy np. praca przy azbeście i wydobywaniu niektórych rud
→ przewlekłe spastyczne zapalenie oskrzeli
Jakie są objawy raka płuc?
Określone objawy chorobowe pojawiają się u większości chorych na raka płuc, jednak niekiedy, zwłaszcza we wczesnych stadiach, choroba ta może nie dawać jakichkolwiek symptomów. Objawy zależne od guza pierwotnego, oraz od miejsca szerzenia się nowotworu i charakteryzują się:
Zobacz również:
→ bardzo nasilonym kaszlem
→ krwiopluciem
→ długotrwałą chrypką
→ bólami barku
→ bólem w klatce piersiowej
→ uczuciem zmęczenia i niekontrolowana utratą wagi
→ dusznościami i świszczącym oddechem
Wiele symptomów raka płuc jest wywoływanych także przez mniej poważne schorzenia i choroby, z tego powodu są one często mylone, ignorowane lub próbuje się je łagodzić różnymi sposobami w celu przekonania się, czy uda się je zlikwidować.
Diagnoza i leczenie raka płuc
By postawić diagnozę wystąpienia nowotworu płuc lekarz przeprowadza osłuchanie i opukanie klatki piersiowej i badanie węzłów chłonnych w okolicy szyi. Następnie wykonuje się badanie rentgenowskie płuc, cytologiczne badanie plwociny oraz badanie mikroskopowe pobranej tkanki płucnej. Ewentualność przerzutów diagnozuje się za pomocą tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, mediastinoskopii lub scyntygrafii kości.
Metody leczenia raka płuc zależą od jego nasilenia, zaawansowania oraz umiejscowienia. Jedną z nich jest leczenie operacyjne. Po usunięcie nowotworu powrót do zdrowia następuje po kilku miesiącach. Inną metodą jest radioterapia. Stosuje się ją do zmniejszania nowotworu przed operacją, zaś po zabiegu operacyjnym do zniszczenia pozostałych komórek nowotworu. W zaawansowanym stadium choroby radioterapia służy do łagodzenia jej skutków. Gdy pacjentowi nie można już pomóc operacyjnie, wtedy stosuje się chemioterapię, która polega na podawaniu leków, których zadaniem jest zniszczenie pozostałych po operacji komórek rakowych.
W Polsce na raka płuca co roku zapada ok. 20 tys. osób. Prawie 80% z nich to panowie. Rak płuca to jedna z niewielu chorób, które fundujemy sobie na własne życzenie. Jak się bowiem okazuje, zapadają na niego niemal w 90% przypadków nałogowi palacze tytoniu. Ze statystyk wynika, że są to przede wszystkim dojrzali panowie, którzy od 10–15 lat wypalają paczkę papierosów dziennie.
Autor: Kinga Setera