Chroniczne rany, takie jak wrzody stopy cukrzycowej, mogą zdrowieć szybciej, kiedy są często oczyszczane, według badania naukowców z Healogics. Artykuł ukazał się w JAMA Dermatology. Oczyszczanie rany polega na usuwaniu martwej i zainfekowanej tkanki oraz wszystkich obcych ciał i bakterii mogących spowolnić zdrowienie rany.
Generalnie zabieg ten wykonuje się przy pierwszej wizycie. Pytanie jest, jak często należy to robić.
Blisko 7 mln Amerykanów każdego roku cierpi z powodu przewlekłych ran. James Wilcox z Healogics (firma kierująca centrami opatrywania ran) przyjrzał się danym na temat 155 000 pacjentów i 313 000 ran leczonym w jednym z 525 centrów, w latach 2008 – 2012.
Rany te obejmowały wrzody, rany po operacjach, cięcia po wypadkach i innych urazach. Przeciętną ranę oczyszczano 2 razy.
Okazało się, że czas zdrowienia zależał od typu rany, ale generalnie rana zdrowiała szybciej, jeżeli była częściej czyszczona.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Na przykład, wrzody cukrzycowe zdrowiały przeciętnie w ciągu 21 dni, jeżeli były oczyszczanie co najmniej raz w tygodniu, a w ciągu 76 dni, jeżeli były czyszczone co 2 tygodnie.
Rany pourazowe zdrowiały w ciągu 14 dni, kiedy były często czyszczone, a 49, kiedy oczyszczano je rzadko. Zdrowienie było także dłuższe dla głębszych i szerszych ran.
Dr Robert Kirsner z University of Miami Miller School of Medicine, jeden z autorów komentarza do artykułu, pisze: - Bakterie w ranie mogą utworzyć tzw. biofilm. Tak samo jak częste mycie zębów zapobiega powstawaniu tego biofilmu na zębach, częste oczyszczanie rany pozwala na utrzymanie z daleka od niej kolonii bakteryjnych.
Ale oczyszczanie rany nie jest tak proste i nieszkodliwe jak mycie zębów, gdyż czasami potrzebne jest użycie skalpela. A tutaj, tak jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej, zawsze pojawia się ryzyko infekcji.
Komentarze do: Regularne oczyszczanie rany przyczynia się do szybszego zdrowienia