Nowe badanie sugeruje, że regularne zażywanie aspiryny działa ochronnie przed większością typów raka jelita grubego. Ludzie, którzy zażywali lek co najmniej 2 razy na tydzień, byli o 27% mniej zagrożeni rakiem jelita w ciągu 28 lat, w porównaniu do osób, które zażywały aspirynę rzadziej bądź wcale.
Badanie opublikowano w Journal of the American Medical Association.
Jednakże ta redukcja ryzyka objawia się jedynie w przypadków notwotworów jelita grubego, które nie mają mutacji genu BRAF. Zażywanie aspiryny nie redukuje ryzyka raka jelita grubego z mutacją BRAF, a ok. 10 – 15% nowotworów ma tę mutację.
Odkrycia te są spójne z poprzednimi badaniami, które również wykazywały, że regularne zażywanie aspiryny oznacza mniejsze ryzyko raka, ale nowe prace podkreślają, że nowotwory z mutacją BRAF są mniej wrażliwe na działanie aspiryny.
Zobacz również:
Dr Andrew T. Chan z Massachusetts General Hospital, jeden z autorów badania, mówi: - Teraz musimy dowiedzieć się, którzy ludzie są bardziej zagrożeni rakiem jelita grubego z mutacją BRAF.
W badaniu udział wzięli głównie uczestnicy rasy białej, a więc rezultaty muszą być jeszcze potwierdzone na innych populacjach.
Mimo że coraz więcej badań łączy aspirynę z prewencją nowotworową, to lek generalnie nie jest zalecany w tym użyciu. Zażywanie go wiąże się z pewnym ryzykiem, włączając w to krwotoki żołądkowo-jelitowe. Dlatego badacze muszą dowiedzieć się, jakie grupy populacji najwięcej skorzystają z regularnego zażywania aspiryny, mimo tych skutków ubocznych.
– Ludzie zainteresowani takim użyciem aspiryny powinni wpierw porozmawiać ze swoim lekarzem – doradza dr Chan.
W badaniu udział wzięło ponad 127 000 osób, obserwowanych od lat 80 XX wieku do 2012. W tym czasie zdiagnozowano 1 226 nowotworów jelita grubego.
Jeszcze jedna ważna informacja: u ludzi, których zdiagnozowano z tym rakiem, zażywanie aspiryny nie wpłynęło na przeżycie, niezależnie od typu raka.
Komentarze do: Regularnie zażywana aspiryna chroni przed rakiem