Skóra, podobnie jak pozostałe organy, starzeje się. Ten naturalny proces zachodzi pod kontrolą cząsteczki nazwanej CD98hc, która odpowiada za regenerację i gojenie się naskórka. Naskórek, zewnętrzna warstwa skóry, składa się w większości z komórek nazywanych keratynocytami, które u człowieka bezustannie się odnawiają w cyklu 21 dniowym. Komórki te opierają się na membranie składającej się z macierzy pozakomórkowej, która zapewnia połączenie ze skórą właściwą.
Odnawianie naskórka jest zapewnione dzięki proliferacji i zróżnicowaniu komórkowemu, które utrzymują równowagę dorosłych tkanek.
Zmiana tego stanu zapewniającego dobre funkcjonowanie tkanek i homeostazę, jest odpowiedzialna za zmiany fizyczne związane ze starzeniem się: więdnięcie skóry spowodowane redukcją proliferacji komórek naskórka, pojawianie się problemów z gojeniem się ran, doświadczanie wypadania włosów.
CD98hc - kluczowa cząsteczka skórnej równowagi
Zespół ATIP-Avenir “Homeostaza i onkogeneza naskórka” prowadzony przez Chloé Féral, odpowiedzialną za badania w Inserm, przeanalizował liczne czynniki komórkowe związane z utrzymaniem tego balansu.
Zobacz również:
Skupiono się zwłaszcza na CD98hc, cząsteczce znanej z jej interakcji z receptorami zaangażowanymi w starzenie się skóry.
Z wiekiem, aktywność nośnika CD98hc i powiązanych z nim składników zostaje zakłócona. Mechanizmów z tym związanych jeszcze nie wyjaśniono.
Wraz w tymi badaniami, które opublikowano w The Journal of Experimental Medicine, naukowcy wykazali na przykładzie myszy, że usunięcie genu Cd98hc (który koduje transporter CD98hc) zakłóca równowagę skóry i proces jej gojenia się.
Modyfikując proliferację i migrację komórek, usunięcie tego genu prowokuje jednocześnie wady w cyklu mieszków włosowych.
Regeneracja skóry pod kontrolą CD98hc
Naukowcy rozszyfrowali całość mechanizmów związanych z CD98hc, a zwłaszcza rozregulowanie wywołane brakiem tej cząsteczki in vivo.
Potwierdzają, że nośnik aminokwasów CD98hc moduluje sygnał integryn, podstawowy w odnawianiu się skóry.
„CD98hc wydaje się być niezbędny w szybkiej i skutecznej odnowie naskórka. Baza jego działania, obserwowana u starych myszy, potwierdza jego rolę w utrzymaniu zdrowych tkanek, cyklu mieszków włosowych, gojeniu się ran, które zostają zakłócone z wiekiem", mówi Chloé Féral. "Status nośnika CD98hc in vivo mógłby być wskaźnikiem zdolności skóry do regeneracji”.