Coraz więcej szkockich dzieci żyje z upośledzającą chorobą układu pokarmowego, jak wykazują najnowsze badania przeprowadzone w tym kraju. Okazuje się, że dziś choroba trzewna dotyka tam 6 razy więcej dzieci w porównaniu do liczb z roku 1990.
Naukowcy z University of Edinburgh i Queen Margaret University przeanalizowali dokumentację na temat zdrowia dzieci ze Szkocji w wieku poniżej 16 lat, które zostały zdiagnozowane z chorobą trzewną w okresie 1990 – 2009.
Obliczono, że proporcje dzieci diagnozowanych z celiakią wzrosły z 1.7 na 100 000 w okresie 1990 – 1994 do 11.8 na 100 000 w okresie 2005 – 2009.
Celiakia dotyka jedynie tych ludzi, którzy mają gen warunkujący rozwój tej choroby. Często wyzwalana jest przez infekcję wirusową, taką jak zatrucie żołądkowo-jelitowe, powodując atak układu odpornościowego na wyściółkę jelit.
Zobacz również:
Może to wywołać utratę wagi, bóle brzucha, a także niedożywienie i opóźnienie wzrostu, choć lekarze mówią, że u dorosłych i starszych dzieci nawracające bóle brzucha mogą być jedynym objawem.
Naukowcy utrzymują, że siłą napędową choroby jest reakcja na jedzenie zawierające gluten, czyli na pszenicę, jęczmień i żyto.
Zespół szkockich naukowców dodaje, iż jeszcze nie wiadomo, co jest odpowiedzialne za większą zachorowalność na celiakię, gdyż kilka wyjaśnień jest możliwych.
Biorą pod uwagę na przykład zwiększoną zachorowalność na powiązaną z celiakią inną chorobę autoimmunologiczną, jaką jest cukrzyca typu 1.
Dr Peter Gillet, autor badania, mówi: - Badanie nasze pokazuje, że potrzebne są dodatkowe prace, które spróbują odkryć, dlaczego obserwujemy rosnącą liczbę pacjentów z celiakią.
Komentarze do: Rekordowa zachorowalność na celiakię w Szkocji