Okazuje się, że jedna jedyna dawka popularnego leku przeciw ADHD pomaga znacząco poprawić funkcje mózgu w uzależnieniu od kokainy, jak informują badacze z Icahn School of Medicine at Mount Sinai. Ritalin bowiem modyfikuje połączenia w niektórych obwodach mózgowych, od których zależy samokontrola i głód kokainowy, co wykazało badanie.
Badania opublikowano w JAMA Psychiatry.
Poprzednie prace wykazywały, że doustnie zażyty ritalin poprawia fukcje mózgowe u narkomanów, którzy wykonywali specyficzne zadania na funkcje poznawcze, takie jak rozwiązywanie kognitywnego konfliktu.
Tak jak kokaina, ritalin zwiększa poziomy dopaminy i norepinefryny w organizmie, ale lek podany doustnie potrzebuje czasu, aby osiągnąć szczytowy efekt, co oznacza, że ryzyko nadużywania w jego przypadku jest niskie.
Podnosząc poziomy i zwiększając działanie dopaminy, lek poprawia liczne funkcje poznawcze, włączając w to proces uwagi i przetwarzania informacji.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Dr Rita Goldstein mówi: - Ritalin podany doustnie zwiększa aktywność dopaminy tak samo jak kokaina, ale bez jej skutków ubocznych i nie powodując uzależnienia. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy taka zastępcza terapia, która sprawdza się np. w leczeniu nałogu tytoniowego, odegra także rolę w leczeniu uzależnienia od kokainy.
Anna Konova, główna autorka badania, dodaje: - Badanie fMRI pozwoliło nam odkryć, że ritalin ma faktycznie korzystne działanie na połączenia między licznymi centrami mózgu, powiązanymi z uzależnieniem.
Badaczki zrekrutowały 18 osób uzależnionch od kokainy, które przypadkowo zażywały lek bądź placebo. Oceniły także stopień uzleżnienia u każdego uczestnika, aby przekonać się, jak silne jest działanie ritalinu.
Okazało się, że ritalin zmniejsza połączenia między centrami mózgu, które są silnie związane z wytwarzaniem przyzwyczajeń, włączając to kompulsywny głód narkotykowy.
Skany fMRI pokazały, że lek wzmacnia także połączenia między mózgowymi centrami regulującymi emocje i kontrolującymi zachowania (połączenia te są niszczone w nałogu kokainowym). Korzystne działanie ritalinu uwidoczniło się już po pierwszej dawce, co oznacza, że lek ten ma naprawdę silne właściwości.
Komentarze do: Ritalin wyleczy uzależnienie od kokainy?