Najnowsze badania przeprowadzone przy współpracy North Carolina State University, Brigham Young University oraz Pensylvania State University pozwoliły ustalić, że stanowisko rodziców ma zdecydowanie większe znaczenie pod względem ograniczenia spożycia alkoholu i palenia marihuany przez dzieci niż środowisko szkolne.
Badacze przeanalizowali blisko 10 000 danych zebranych zarówno od uczniów z całego kraju, jak i od ich rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Podczas analiz naukowcy zwrócili szczególną uwagę na zależność pomiędzy statusem matierialnym szkoły i rodziny oraz skłonnością nieletnich do sięgania po używki typu marihuana czy alkohol.
Sytuacja w domu może być określona jako pewnego rodzaju więzy, które powstają pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami, takie jak np. zaufanie, swoboda w rozmowie oraz czynne zaangażowanie w życie dziecka.
Zobacz również:
Kapitał szkoły natomiast wpływa na takie czynniki jak stworzenie odpowiedniego środowiska do nauki, w którego skład wchodzą również wszelkiego rodzaju zajęcia ponadprogramowe, morale nauczycieli oraz ich zdolność do tego, aby zrozumieć indywidualne potrzeby poszczególnych uczniów.
Badacze przyjrzeli się również stosowaniu wcześniej wspomnianych specyfików z osobna. W obu przypadkach odkryli, że uczniowe o wysokim rodzinnym statusie materialnym oraz niskim szkolnym byli mniej skłonni do sięgania po marihuanę czy alkohol albo używali ich rzadziej, niż ci uczniowie w których domach nie wiedzie się najlepiej.