Szukaj

Rosita, krowa transgeniczna, czy będzie dawać mleko trochę ludzkie?

Podziel się
Komentarze0

W Argentynie, właśnie się urodziła jałówka posiadająca dwa geny ludzkie, produkujące dwie proteiny, które zbliżają jej mleko do mleka kobiecego. Celem tej gry jest lepsza ochrona przed chorobami tych niemowląt, których matki nie mogą karmić piersią.



Krowa nazywa się Rosita Isa, jest rasy Jersey i przyszła na świat 6 kwietnia 2011 roku w Argentynie. Została ona zrodzona w wyniku operacji klonowania komórek genetycznie zmodyfikowanych.

Praca została wykonana przez biologów argentyńskich z Narodowego Instytutu Rolniczego (INTA) oraz z Uniwersytetu San Martin, stąd też jej imię ISA.

A jeśli mówi się o niej dziś wszędzie, to dlatego, iż któregoś dnia ma ona zacząć produkować mleko „ludzkie”. W rzeczywistości, komórki Rosity zawierają dwa geny pochodzenia ludzkiego, kodujące dwie proteiny mleka, laktoferrynę oraz lizozym.

Te dwie proteiny mają właściwości antybakteryjne oraz chronią noworodka przed chorobami zakaźnymi. Laktoferryna stymuluje układ odpornościowy, a lizozym, obecny również w ślinie, może zabijać bakterie. Można go również znaleźć w mleku krowim, ale mleko kobiece zawiera go więcej.


Aby wzbogacić mleko krowy, albo nawet kozy, biolodzy argentyńscy przebadali ideę modyfikacji genetycznej i uważają, iż im się udało tego dokonać.

Mleko genetycznie zmodyfikowane

Dwa geny zostały implantowane do tego samego miejsca w genomie Rosity, i będą wyrażać się jedynie w gruczołach sutkowych, wyjaśniają autorzy projektu.

Trzeba poczekać aż do początku przyszłego roku, około miesiąca kwietnia, kiedy młoda krowa zacznie produkować swoje pierwsze mleko, aby dowiedzieć się, czy faktycznie to mleko jest bogatsze w lizozym oraz w laktoferrynę.

A Rosita któregoś dnia urodzi swoje własne jałówki, z których część otrzyma obydwa geny pochodzenia ludzkiego.

Wraz z tym doświadczeniem, biolodzy spodziewają się, iż któregoś dnia uda im się stworzyć całe stado krów, które będą obciążone produkcją mleka przeznaczonego dla noworodków ludzkich, które nie są karmione piersią. Mleko to ma być lepszej jakości niż aktualne substytuty w proszku.

Po walce z malarią (przy pomocy zmodyfikowanych komarów), z grypą ptasią oraz z dengą, organizmy genetycznie modyfikowane będą teraz również zastępować mleko ludzkie?

Komentarze do: Rosita, krowa transgeniczna, czy będzie dawać mleko trochę ludzkie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz