Epidemiolodzy alarmują: w Polsce rośnie liczba nosicieli wirusa HIV. Może być jeszcze gorzej - ministerstwo zdrowia nie ma pieniędzy na profilaktykę, a niektórzy posłowie chcą wręcz zakazać reklam prezerwatyw.
Według autorów raportu ta liczba to jednak tylko wierzchołek góry - choć oficjalnie w Polsce jest ponad 10 tys. zarażonych, dwa razy tyle nie ma pojęcia, że jest nosicielem wirusa! Te dane potwierdza Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor krajowego centrum do spraw AIDS.
Zobacz również:
- HIV powoduje choroby strukturalne serca
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- Zawarte w marihuanie THC zapobiega rozwojowi wirusa HIV w organizmie
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- HIV i AIDS w Polsce
Skąd taki wzrost zachorowań? - Młodzi ludzie są coraz bardziej nieodpowiedzialni. Mają przypadkowych partnerów i nie stosują żadnych zabezpieczeń. Nie mają przy tym pojęcia, że przy okazji mogą zarazić się HIV - alarmuje dr Jadwiga Gizińska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
W Polsce nie ma praktycznie żadnych dużych kampanii na ten temat. 5 mln zł, które Ministerstwo Zdrowia przeznacza rocznie na profilaktykę w tej dziedzinie, wystarcza jedynie na wydrukowanie kilku tysięcy ulotek informacyjnych i nieliczne konkursy edukacyjne w szkołach.
- Wiemy, że trzeba dać więcej pieniędzy na profilaktykę HIV, ale nie mamy z czego - przyznaje Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia. Ale nie wszyscy myślą tak jak on. Posłowie LPR i PiS chcą ograniczyć reklamę prezerwatyw, które są jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed wirusem. Spoty miałyby być puszczane tylko po godz. 23 lub... wcale. - Taka reklama jest w ciągu dnia niepotrzebna - postuluje Paweł Kowal (PiS). - Najlepiej w ogóle z niej zrezygnować - posuwa się Krzysztof Boska (LPR).
Komentarze do: Rośnie liczba nosicieli HIV w Polsce (1)
takie drogie ulotki?
1Czy to pomyłka w druku? [...]"5 mln zł, które Ministerstwo Zdrowia przeznacza rocznie na profilaktykę w tej dziedzinie, wystarcza jedynie na wydrukowanie kilku tysięcy ulotek informacyjnych"[...] Załózmy, że ki... pokaż całość