Dwa nowe badania, odnoszące się do ostrej białaczki szpikowej i raka endometrium, potwierdzają, że istnieją podobne mutacje genetyczne dla różnych typów nowotworów. Badania ukazały się w The New England Journal of Medicine i Nature. Prace te to część szerokiego projektu badawczego amerykańskiego instytutu NIH, rozpoczętego w 2006.
Projekt nosi nazwę Cacer Genome Atlas Project, a jego celem jest odkodowanie "odcisków" genetycznych 10 000 guzów, które odpowiadają za ok. 20 różnych nowotworów.
Jak do tej pory, projekt badawczy pozwolił rozjaśnić nieco tajemnice raka piersi, płuc i jelita grubego, ujawniając, że istnieją genetyczne powiązania między nimi, jak również z innymi guzami.
Okazało się, że jeden typ raka piersi prezentuje mutacje gentyczne bardzo podobne do mutacji w raku jajnika. Nowotwory jelita grubego często mają mutacje znajdowane w raku piersi. Blisko połowa nowotworów płuc mogłaby odpowiedzieć na terapie stosowane w leczeniu innych nowotworów.
Zobacz również:
- Rak odbytnicy- co powinno nas zaniepokoić?
- Współczesne metody leczenia wczesnego i zaawansowanego raka żołądka
- Najczęstsze nowotwory kości u dzieci - co powinno nas zaniepokoić?
- Choroba nowotworowa u małego dziecka
- Objawy białaczki
- Nowa szczepionka na raka, czy ocali miliony ludzkich żyć?
- Domowe sposoby na raka
- Ostra białaczka nielimfoblastyczna u dzieci - kiedy podejrzewać?
Projekt ten rewolucjonizuje podejście kliniczne do raka, który coraz częściej klasyfikowany jest w zależności od swoich cech genetycznych, a nie od organu, którego dotyka.
Ostatnie badanie nad najbardziej agresywną postacią raka macicy pokazało, że nowotwór ten przypomina najcięższe postaci raka jajnika i piersi.
Naukowcom udało się także odkryć, że mutacja genu PI3K była częstsza w raku macicy niż w każdym innym nowotworze przebadanym w projekcie.
Identyfikując mutacje genetyczne związane z różnymi nowotworami, amerykańscy badacze mają nadzieję opracować bazę danych niezbędnych do zrozumienia mechanizmów, które powodują chorobę. Dzięki temu uda się opracować nowe strategie leczenia.
Komentarze do: Różne nowotwory mają tę samą mutację genetyczną