Rozpoznanie i leczenie osteoporozy
Jednym z niezbędnych składników ludzkiego organizmu jest wapń, który stanowi około 2% masy dorosłego człowieka. Z tego aż 99% przypada na tkankę kostną. Wapń może jednak zacząć z kości uciekać, powodując zwiększenie podatności na złamania. Kości stają się zbyt kruche, by wytrzymać nawet zwykły upadek. Leczenie osteoporozy jest trudne i trwa do końca życia. Jak rozpoznać chorobę? Jakie są współczesne metody leczenia? Co może pomóc w regeneracji kości?
„Cichy złodziej kości”
Osteoporozę, ze względu na jej bezobjawowy, długi rozwój, często nazywa się „cichym złodziejem kości". Charakteryzuje się nadmiernym ubytkiem tkanki kostnej, polegającym na stopniowej utracie wapnia. Jako pierwszy zdefiniował tę chorobę amerykański endokrynolog Fuller Albright (1900-1969) i opisał ją funkcjonującym do dziś określeniem: „niedobór kości w kości". Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia w 1993 roku przyjęła definicję osteoporozy, jako choroby układowej szkieletu charakteryzującej się niską masą kostną, zaburzoną mikrostrukturą kości i zwiększoną podatnością na złamania.
Osteoporoza przez wielu lekarzy kwalifikowana jest do schorzeń, które są ceną za postęp cywilizacyjny. Żyje nam się coraz wygodniej i coraz bardziej komfortowo, bez wysiłku fizycznego - w końcu zamiast pójść na zakupy, możemy po nie pojechać dowolnym środkiem komunikacji lub po prostu zamówić je przez Internet. Dodatkowo nasza dieta oparta jest często na niepełnowartościowych produktach, które nie zapewniają odpowiednich minerałów i witamin. W efekcie kości ulegają niezauważalnym deformacjom i zmianom, które mogą prowadzić do złamań nawet przy zupełnie wydawałoby się niegroźnych urazach.
Profilaktyka jest prosta - żyjmy zdrowiej, ruszajmy się, nie palmy papierosów, dbajmy o to, by nasza dieta była bogata w wapń. Są to metody skuteczne, choć z pewnością są wśród nas osoby szczególnie narażone na zachorowanie.
Jak rozpoznać chorobę?
Im szybciej rozpozna się chorobę, tym łatwiej ją można leczyć. Jednak osteoporoza jest jednym z tych złośliwych schorzeń, których praktycznie nie widać. Często dopiero złamanie kości, spowodowane niegroźnym upadkiem, może podsunąć lekarzowi odpowiednią diagnozę. Badania diagnostyczne warto wykonać wcześniej - złamanie kości stanowi bowiem objaw zaawansowanej choroby i jest już ostatnim dzwonkiem, by poddać się leczeniu. Pamiętać o tym powinny szczególnie osoby, których mamy lub babcie chorowały na osteoporozę, a więc obciążone dziedzicznie, kobiety w okresie menopauzy, a szczególności te, które przestały miesiączkować przed 45 rokiem życia, osoby powyżej 65 lat, a także... wszyscy, którzy poddawali się diecie odchudzającej w wieku dojrzewania.
Zobacz również:
Rentgen - ponieważ promienie RTG wychwytywane są przez wapń zawarty w kości, łatwo można zauważyć niekorzystne zmiany spowodowane przez osteoporozę - kość wygląda jak obrysowana ołówkiem. Jednak metoda ta nie jest wystarczająco precyzyjna - nie wychwytuje wczesnych stadiów choroby, lecz moment, gdy doszło już do utraty przynajmniej 30% masy kostnej.
Densytometria - jest to obecnie najpopularniejsza metoda ilościowej oceny zawartości wapnia w kości. Polega na pomiarze stopnia pochłaniania przez ciało fotonów emitowanych przez lampę rentgenowską. Urządzenie służące do tego badania - densytometr - dokładnie odmierza gęstość kości.
Inne metody to np. ilościowa tomografia komputerowa określająca gęstość mineralną kości na jednostkę objętości, a także badanie poziomu wapnia i fosforanów we krwi.
Postawiona diagnoza stanowi dla osoby chorej jednoznaczny werdykt - do końca życia trzeba będzie się leczyć, uważać na każdy ruch i poddawać rehabilitacji.
Metody leczenia
Niezależnie od stadium choroby zasadą jej leczenia jest konsekwencja i długotrwałość - do końca życia pacjenta. Jego najważniejszym celem jest zapobieganie kolejnym złamaniom metodami zmniejszającymi i powstrzymującymi ubytek kości. Powszechnie stosowane są leki powodujące ograniczenie ubytku masy kostnej, natomiast wśród leków odbudowujących skuteczne okazały się preparaty zawierające wapń i witaminę D.
Produktem zawierającym składniki dobrane tak, by zapewniały mineralizację i odbudowę kości, stymulowały produkcję nadającego kościom elastyczność kolagenu i wspomagały wchłanianie wapnia przez organizm jest lek dostępny w aptece bez recepty Calcium 500D. Jego składnikami są: wapń, witamina C oraz witamina D. Wapń, jest niezbędny do wzrastania kośćca i jego regeneracji. Popularna i znana wszystkim witamina C nie tylko zwiększa odporność, ale - o czym niewiele osób wie - pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu kości mają większą zdolność do przenoszenia obciążeń. Natomiast witamina D poprawia wchłanianie wapna, a przede wszystkim zapewnia lepszą koordynację ciała obniżając tym samym ryzyko upadków. Calcium 500D jest łagodny dla przewodu pokarmowego i może być stosowany przez diabetyków.
W leczeniu osteoporozy istotny jest także odpowiedni rodzaj ruchu. Ciężko chore osoby powinny pamiętać o tym, w jaki sposób wstawać z łóżka, chodzić, przenosić przedmioty, by nie narażać się na urazy. Czy można uprawiać sporty? Oczywiście wszelkie sporty grożące upadkiem czy utratą równowagi są zabronione. Natomiast w ograniczonym zakresie można uprawiać tenis, kręgle lub grać w golf. Natomiast na co dzień warto wykonywać ćwiczenia poprawiające koordynację i równowagę, sprawność ogólną i siłę mięśni.
Przede wszystkim jednak pamiętać należy o odpowiedniej, bogatej w wapń diecie, zdrowym stylu życia i opiece lekarskiej, która zapewni nam bezpieczny proces zdrowienia. Nie zaszkodzi nam też dostarczająca tak ważną dla kości witaminę D odrobina słońca.
Lek dostępny w opakowaniach:
20 saszetek / 14,35 zł
30 saszetek / 19.55 zł
60 saszetek / 34,38 zł
Wskazania: profilaktyka i leczenie osteoporozy, osteomalacji i krzywicy; stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń (np. w okresie intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąży, w okresie karmienia piersią); stany niedoboru wapnia w organizmie (dieta, zespoły złego wchłaniania, nadużywanie alkoholu, nałogowe palenie tytoniu); rekonwalescencja po długotrwałym unieruchomieniu (np. po złamaniach kości).
Przeciwwskazania:
uczulenie na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą, dzieci poniżej 3 lat, hiperkalcemia (wysokie stężenie wapnia we krwi), niewydolność nerek z hiperfosfatemią (ryzyko odkładania się złogów fosforanu wapnia), fenyloketonuria, hiperkalciuria (nadmierne wydalanie wapnia z moczem), kamica nerkowa.
Skład: 1 saszetka: 500 mg wapnia w postaci laktoglukonianu, 250 j.m. witaminy D3, 60 mg witaminy C.
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polfa-Łódź SA
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.