Do końca grudnia 2009 przy ul. Żelaznej 79 będzie można wykonać bezpłatnie i anonimowo test na HIV od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30 - 19.30. Mimo wielu działań informacyjnych w tematyce HIV/AIDS i wzrastającej świadomości społeczeństwa, w tym względzie w dalszym ciągu, zdaniem ekspertów, ponad połowa osób żyjących z HIV w Polsce nie wie, że jest zakażona.
Boimy się poddać testom, obawiając się, że znajomi mogą się o tym dowiedzieć. Inną przyczyną jest strach przed samym badaniem, które mogłoby ujawnić obecność wirusa w naszej krwi. Znaczna część z nas uważa, że mając stałego partnera nie ma potrzeby wykonywania testów. Jednak jak mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej „zakażenie HIV może w formie utajonej rozwijać się w organizmie nawet kilka lat. Trzeba pamiętać, że często obecny partner nie jest naszym pierwszym partnerem seksualnym. Szczególnie ważne jest to w kontekście osób młodych (do 30 roku życia), u których najczęściej dochodzi do zakażenia.”
Statystycznie, każdego dnia trzech Polaków dowiaduje się o swoim zakażeniu. Zdecydowana większość z tych osób mogłaby uniknąć zakażenia, gdyby stosowała odpowiednią profilaktykę. Przeważnie do zakażeń dochodzi w wyniku aktywności seksualnej. Właściwe użycie prezerwatywy mogłoby przeciwdziałać wielu nowym przypadkom zakażenia.
Żeby wykluczyć zakażenie, jedynym sposobem jest dziś wykonanie testu w kierunku HIV. Mimo, iż naukowcy od wielu lat pracują nad szczepionką, na wynik ich prac z pewnością jeszcze długo będziemy czekać. Wczesne wykrycie daje możliwość efektywnego leczenia i życia z chorobą przez wiele lat.
Zobacz również:
- HIV powoduje choroby strukturalne serca
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- Zawarte w marihuanie THC zapobiega rozwojowi wirusa HIV w organizmie
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- HIV i AIDS w Polsce
Testy w kierunku HIV są anonimowe. Ich wykonanie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych prowadzonych przez Fundację Edukacji Społecznej w Warszawie poprzedzone są rozmową z doradcą (lekarzem psychologiem lub pedagogiem). Rozmowa polega na oszacowaniu ryzyka i ustaleniu możliwości jego zmniejszenia w przyszłości oraz omówieniu ewentualnych konsekwencji dodatniego wyniku testu. Wynik testu trzeba odebrać osobiście podając indywidualne hasło. Oznacza to, że nikt poza osobą zainteresowaną nie pozna jego wyniku.
Fundacja prowadzi w Warszawie dwa punkty testowania, przy ul. Nowogrodzkiej 82 wejście B i przy ul. Żelaznej 79. Tylko w pierwszym tygodniu grudnia przebadanych zostało 205 osób (od początku roku do końca listopada było wykonanych 3450 badań, 46 osób dowiedziało się o swoim zakażeniu). Proporcjonalnie więcej badań w porównaniu
z poprzednim miesiącem wykonanych zostało w punkcie przy ul. Żelaznej. Dlatego od najbliższego poniedziałku (14 grudnia) Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny przy ul. Żelaznej 79 czynny będzie codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30 - 19.30.
W punkcie przy ul. Nowogrodzkiej 82 testy można wykonywać od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00 (w poniedziałek do 21.00) a w soboty od 10.00 do 14.00. Wyniki wydawane są następnego dnia po wykonaniu badania, w przypadku badań wykonywanych w piątek wyniki są dostępne w poniedziałek.
Dodatkowo do końca roku prócz badań w kierunku HIV w punkcie na ul. Nowogrodzkiej można wykonać bezpłatne badania w kierunku HCV (Wirusowe Zapalenie Wątroby typu „C”).
Oba punkty mieszczą się przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
w Warszawie a finansowane są ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS i Urzędu miasta st. Warszawy. Więcej informacji na www.fes.edu.pl
Komentarze do: Rozszerzenie godzin pracy punktu testowania w kierunku HIV