Blisko 20 lat po tym jak naukowcy zidentyfikowali palenie papierosów jako czynnik ryzyka osteoporozy i złamań kości, nowe badanie rzuca światło na dokładny proces osłabiania kości w wyniku nikotynizmu. Raport zamieszczony w czasopiśmie Journal of Proteome Research stwierdza, że palenie papierosów powoduje u ludzi wytwarzanie nadmiernej ilości dwóch białek, które uruchamiają naturalny proces odpowiedzialny za łamliwość kośćca.
Gary Guishan Xiao wraz z współpracownikami wykazali, że poprzednie badania wskazywały na fakt, iż toksyny zawarte w dymie papierosowym osłabiają kości, wpływając na aktywność osteoblastów, komórek budujących kości, oraz osteoklastów, komórek niszczących kości.
Osłabienie kości, znane jako osteoporoza, może spowodować wzrost ryzyka wystąpienia złamań, będąc główną przyczyną kalectwa wśród osób starszych.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Nikotynizm
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
Aby wyjaśnić sposób, w jaki palenie papierosów osłabia kości, naukowcy przeanalizowali różnice w aktywności genetycznej w komórkach szpiku kostnego u osób palących i niepalących.
Odkryli oni, że u palaczy występują niezwykle duże ilości dwóch białek, sprzyjających produkcji osteoklastów, odpowiedzialnych za resorpcję kości, w porównaniu z osobami niepalącymi.
Eksperymenty przeprowadzone na myszach laboratoryjnych potwierdziły to odkrycie.
Komentarze do: Rozwiązanie zagadki w jaki sposób palenie papierosów osłabia kości