Pojawienie się i rozwój cukrzycy typu 2 u kobiet może być związane z niskim przychodem oraz niskim poziomem wykształcenia. Takie wnioski wypływają z danych zgromadzonych podczas przeprowadzania narodowej ankiety na temat zdrowia populacji kanadyjskiej (ENSP), przeprowadzonej w przez organizację Statistique Canada i opublikowanej kilka dni temu.
Jak wynika z rezultatów ankiety, te dwa czynniki zdają się mieć większe znaczenie u kobiet, niż nadwaga, otyłość czy też pochodzenie etniczne i kulturowe, które są jednakże także uznawane za elementy predysponujące do cukrzycy typu 2.
W rzeczywistości, nawet z nadwagą, kobiety, które żyją w środowiskach mniej stresujących czy też bardziej wykształconych, mają o wiele większe szanse na uniknięcie rozwinięcia się tej choroby. Według uczonych, inne czynniki także mogą być odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 2, takie jak stres, czynniki psychologiczne oraz odżywianie.
Zobacz również:
U mężczyzn związek między cukrzycą typu 2, przychodem oraz poziomem wykształcenia wydaje się nie występować w ten sam sposób. W rzeczywistości, naukowcom nie udało się wyizolować tych czynników u mężczyzn w taki sposób, jak zrobili to u kobiet. Można po prostu powiedzieć, iż jeśli mężczyzna cierpi na nadwagę, w dodatku pali i spożywa alkohol w nadmiernych ilościach oraz jest bardzo mało aktywny fizycznie albo w ogóle – wtedy automatycznie staje się bardziej zagrożony rozwinięciem się cukrzycy typu 2.
Badania to zostało przeprowadzone na grupie 17 000 Kanadyjczyków w latach 1994-1995. Spośród osób, poddanych badaniu i nie cierpiących na cukrzycę w momencie rozpoczęcia projektu, które były obserwowane przez badaczy blisko 15 lat, 7,2% mężczyzn oraz 6,3% kobiet zachorowało na cukrzycę, albo też i na nią zmarło w latach 2008-2009.
onad 3 miliony Kanadyjczyków cierpi na cukrzycę. Około 90% z nich ma cukrzycę typu 2, a około 10% jest dotkniętych cukrzycą typu 1.
Komentarze do: Rozwój cukrzycy typu 2 u kobiet: związek wykształcenia i dochodów