U wcześniaków rozwijających się wolniej, niż dzieci urodzone w terminie, mogą występować opóźnienia w rozwoju kory mózgowej, donosi kanadyjski naukowiec, którego odkrycia opublikowano w Science Translational Medicine. Kora mózgowa to warstwa komórek o grubości od 2 do 4 milimetrów zlokalizowana w górnej warstwie mózgu, odpowiedzialna za poznawcze, behawioralne i mechaniczne procesy.
Przeprowadzone badania dotyczyły analizy wyników rezonansu magnetycznego (MRI) dokonanego na 95 wcześniakach urodzonych od 8 do 16 tygodni za wcześnie.
Przeprowadzono je w BC Women’s Hospital & Health Centre, w latach 2006-2009. Prześwietleń dokonano dwa razy. Pierwszy raz tuż po porodzie, kolejny we właściwym terminie rozwiązania, czyli po 9 miesiącach od poczęcia.
Skany MRI pozwoliły naukowcom zbadać rodzaj ruchu płynów wewnątrzmózgowych, zmieniający się w zależności od tego, czy mózg jest w pełni rozwinięty.
Naukowcy oceniali także wagę i wzrost noworodków oraz rozmiar ich głów. Odkryli, że u wolniej rozwijających się noworodków spowolniony jest również rozwój kory mózgowej. U dzieci, które także były przedwcześnie urodzone, jednak szybciej rozwijały się pomiędzy badaniami, kora mózgowa rozwijała się lepiej.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Ropień mózgu
Te odkrycia to ekscytujący pierwszy krok do zrozumienia znaczenia wzrostu ciała niemowlaka, w stosunku do rozwoju jego mózgu. Być może uda się doprowadzić do nowych wniosków, które pomogą wskazać współczynnik optymalnego rozwoju mózgu wcześniaka, mówi doktor Steven Miller, współautor i prowadzący badania.
Istotne jest przeprowadzenie kolejnych badań, by zrozumieć, jaki jest optymalny wskaźnik rozwoju mózgu u wcześniaków, potwierdza Jillian Vinall, autor badań, doktorant na UBC, pracujący pod opieką dr. Grunau i dr. Millera.
Naukowcy będą śledzić dzieciństwo badanych wcześniaków, by zrozumieć, jak rozwój mózgów wcześniaków jest związany z ich systemem neurorozwojowym.
Jesteśmy wdzięczni rodzinom za otwartość i udział w badaniach, mówi dr Miller.
Komentarze do: Rozwój kory mózgowej u wcześniaków