W ramach akcji „Postanowienia dla Serca" zapracowani Polacy będą mogli zdobyć wiedzę, jak w prosty sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe na korzystne dla serca, a przede wszystkim zadeklarować choćby drobną zmianę w sposobie odżywiania. Pomoże im w tym strona internetowa www.flora.pl oraz szereg akcji informacyjnych prowadzonych m.in. w sieci kin Multikino oraz w fitness klubach Gymnasion na terenie całego kraju.
„Postanowienia dla Serca” to element kampanii Flora. Pokochaj swoje serce. Celem jest zmotywowanie Polaków do wprowadzenia w życie zmian, które sprawią, że będziemy czuli się lepiej i mieli zdrowsze serce.
Badania1 przeprowadzone przez Koalicję na rzecz Zdrowego Serca, która zawiązała się w ramach kampanii Flora. Pokochaj swoje serce wykazały, że zapracowani Polacy mają coraz większą świadomość prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zachowań prozdrowotnych. Brakuje im jednak motywacji do dokonania nawet drobnych zmian w stylu życia, które przyczynią się do lepszej kondycji serca. Ponadto, jak podkreśla dr Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki: „Polakom wydaje się, że mają wiedzę na temat zdrowego żywienia, jednak często wiedza ta mija się z prawdą i dla każdego oznacza coś innego”.
Od 15 stycznia zapracowani Polacy, którzy na co dzień nie mają czasu zastanowić się nad tym co jedzą, będą mieli okazję dowiedzieć się, czy sposób w jaki się odżywiają, korzystnie wpływa na zdrowie ich serca. Pomogą im w tym materiały informacyjno-edukacyjne dystrybuowane we wszystkich kinach należących do sieci Multikino oraz w wybranych
fitness klubach Gymnasion na terenie całego kraju. Kompendium wiedzy na temat zdrowego odżywiania będzie nowa odsłona strony internetowej www.flora.pl ze specjalnym serwisem poświęconym kampanii, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli przeczytać artykuły ekspertów Koalicji na rzecz Zdrowego Serca, zadać im pytanie oraz zapoznać się
Zobacz również:
z wynikami badania „Sposób odżywiania zapracowanych Polaków a zdrowie ich serca". Ponadto, w serwisie każdy będzie mógł podzielić się z innymi swoim postanowieniem dla serca. - „Działaniem, do którego będziemy szczególnie zachęcać zapracowanych Polaków to zadeklarowanie przynajmniej jednej zmiany w stylu życia, która będzie pierwszym krokiem do zdrowego serca. Na stronie internetowej będzie możliwość podjęcia takiej deklaracji, jak również zobaczenia co postanowili inni” - wyjaśnia Magdalena Milewska, dietetyk z poradni Correct Line, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniamy?
Według badań Koalicji na rzecz Zdrowego Serca aż 40% zapracowanych Polaków nie je śniadań, a to właśnie śniadanie powinno być pierwszym krokiem na drodze do zdrowego odżywiania. Co więcej, jak podkreśla prof. Longina Kłosiewicz-Latoszek z Instytutu Żywności i Żywienia, młode osoby żywią się wbrew wszelkim zasadom. - „Wszyscy - młodzi i starsi, powinni unikać nadwagi, uprawiać aktywność fizyczną i regulować ilość spożywanych kalorii. Nadwaga prowadzi bowiem do cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Trzeba zmobilizować społeczeństwo do ograniczenia w diecie tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych. Należy także zmniejszyć ilość dostarczanego organizmowi cholesterolu, zawartego głównie w jajkach i mięsie, ograniczyć używanie soli z 12-15 g do 5-6 g dziennie, zadbać o umiarkowane spożycie alkoholu i słodyczy. W zamian za to powinniśmy spożywać więcej - od 0,5 do 1 kg dziennie - warzyw i owoców, które są źródłem witamin i składników mineralnych, oraz pić dziennie 2 szklanki mleka lub jego przetworów."
Sposób odżywiania jest ściśle związany z naszym stylem życia. A w dzisiejszych czasach pokolenie 30 i 40-latków żyje na wysokich obrotach, pod wpływem stresu. Badania pokazały, że aż 76% respondentów spędza w pracy od 8 do 10 godzin dziennie, a 50% przyznaje się, że dość często zdarza im się odstępować od reguły spożywania posiłków regularnie.
- „Zgodnie z kodeksem pracy należy się nam jedynie jedna 15-minutowa przerwa. Niestety, w większości sami sobie nadajemy ostre tempo pracy i wyznaczamy preferencje, które uniemożliwiają zjedzenie normalnego obiadu. Wybieramy pośpieszne rozwiązania i najczęściej przy komputerze zjadamy ciastko, czy pączka." - zaznacza lek. med. Danuta Paśnicka, lekarz medycyny pracy. - „Jeśli rzeczywiście nie mamy czasu na to by wyjść na obiad, starajmy się jeść wcześniej przygotowane, zdrowe kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, posmarowane margaryną, z mnóstwem warzyw, z chudym serem lub chudą wędliną. Pamiętajmy by w naszym jadłospisie znalazły się również owoce czy bezcukrowe soki. Jeśli natomiast wychodzimy na lunch należy wybrać takie miejsce, które zapewni nam zdrowe posiłki." - dodaje Magdalena Milewska.
1. „Sposób odżywiania zapracowanych Polaków a zdrowie ich serca” GFK Polonia, październik 2009
Komentarze do: Rusza ogólnopolska akcja "Postanowienia dla Serca"