Wraz z wydłużeniem życia osób chorych na raka wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się u nich poważnych problemów finansowych.
Jest to wniosek z najnowszych badań, w których naukowcy porównali dane z sądów upadłościowych w USA z danymi około 232 tysięcy dorosłych osób z zachodniego Waszyngtonu, u których wcześniej zdiagnozowano raka. Naukowcy stwierdzili, że średnia częstotliwość bankructwa wzrastała czterokrotnie w przeciągu pięciu lat od rozpoznania raka.
W porównaniu do populacji ogólnej, częstotliwość bankructwa wśród chorych na raka była dwa razy wyższa na rok po diagnozie, a mediana czasu do upadłości wynosiła 2 i pół roku po rozpoznaniu choroby.
- Ryzyko upadłości dla chorych na raka nie jest powszechnie znanym problemem, a poprzednie badania opierały się na indywidualnych relacjach na temat przyczyn bankructwa o podłożu medycznym - powiedział szef zespołu badawczego dr Scott Ramsey, ekonomista opieki zdrowotnej oraz internista w Fred Hutchinson Cancer Research Center.
Zobacz również:
- Poprzez zestawienie dwóch niepodważalnych informacji z rządowych rejestrów na temat raka i upadłości byliśmy w stanie określić, w jaki sposób ryzyko niewypłacalności różniło się w zależności od rodzaju raka, metody leczenia oraz innych czynników.
Ryzyko bandkructwa najwyższe było wśród pacjentów z rakiem płuc, tarczycy oraz z białaczką/chłoniakiem. Osoby powyżej 65 roku życia - które zazwyczaj objęte są programem Medicare (darmowe ubezpieczenie zdrowotne - przyp. red.) - są znacznie mniej narażone na bankructwo niż osoby poniżej tej granicy wiekowej.
Naukowcy zauważyli również, że liczba chorych na raka w USA, którzy bankrutują, znacznie wzrosła od momentu rozpoczęcia niedawnego kryzysu gospodarczego.
- Pacjenci z rozpoznaną chorobą nowotworową mogą mieć do czynienia z poważnymi napięciami finansowymi spowodowanymi utratą źródeł dochodu oraz bieżącymi wydatkami związanymi z leczeniem - powiedział Ramsey.
Wyniki badania zaprezentowano w tym tygodniu na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologii Klinicznej w Chicago. Ponieważ badanie to zostało zaprezentowane na posiedzeniu medycznym, dane i wnioski w nim uważa się za wstępne do momentu opublikowania ich w recenzowanym czasopiśmie.
Komentarze do: Ryzyko bankructwa wzrasta dwukrotnie na rok po zdiagnozowaniu raka