Ludzie z genetycznymi uwarunkowaniami, które sprawiają, że są oni bardziej zagrożeni rakiem jelita grubego, mogą obniżyć sami u siebie to ryzyko dzięki codziennemu zażywaniu aspiryny, jak sugeruje pewne badanie. Odkrycie to, jednakże, nie dotyczy populacji generalnej, ponieważ aspiryna może mieć poważne skutki uboczne, takie jak krwotoki z układu pokarmowego, na przykład.
Badania brytyjskich naukowców nad zespołem Lyncha
Brytyjscy badacze przeprowadzili swoje doświadczenia na 861 pacjentach cierpiących na zespół Lyncha. Zespół Lyncha jest chorobą dziedziczną, która wiąże się z większym ryzkiem nowotworów, włączając w to także raka jelita grubego.
Choroba ta odpowiada za jakieś 3% - 5% przypadków tego rodzaju raka. Poprzednie badania sugerowały już wcześniej, że aspiryna może pomóc w prewencji raka jelita grubego w tej grupie ryzyka. A w tym najnowszym badaniu, obserwowani mieli zażywać 600 mg aspiryny dziennie – około dwóch regularnych, silnych aspiryn – albo pigułki obojętne.
Po ponad czterech latach obserwacji, badanie nie znalazło znaczącej różnicy w tym, jak wielu ludzi z każdej grupy zachorowało na raka jelita grubego. Ale, badacze dostrzegli jedną różnicę, kiedy przyjrzeli się osobom zażywającym aspirynę regularnie, długoterminowo, przez co najmniej dwa lat.
Zobacz również:
Okazało się, że pośród ludzi, którzy jedli aspirynę – 258 dokładnie – stwierdzono 10 przypadków raka jelita grubego. Porównano to do 23 przypadków tego typu nowotworu u 250 ludzi zażywających pigułki obojętne. Proporcja skutków ubocznych, takich jak krwotoki z przewodu pokarmowego oraz wrzody żołądka, była taka sama dla obydwu grup.
Jest to bardzo dobra nowina dla specyficznej populacji, stwierdza Asad Umar, ekspert w prewencji raka w amerykańskim instytucie raka National Cancer Institute, który nie był związany z omawianym tutaj badaniem.
Jak mówi Asad Umar, badanie to może dotyczyć około 15% pacjentów z rakiem jelita grubego, którzy mają genetyczne wady, podobne do zespołu Lyncha. Ale, jak dodaje natychmiast Asad Umar, aspiryna powinna być rekomendowana jedynie ludziom z wysokim ryzykiem raka jelita grubego.
Nie jesteśmy jeszcze gotowi, żeby mówić, że aspiryna jest użyteczna dla populacji generalnej, mówi specjalista. Albowiem, istnieje wiele obaw dotyczących jej toksyczności.
Badanie brytyjskich naukowców zostało opublikowane w brytyjskim przeglądzie naukowym The Lancet. Zostało sfinansowane przez grupy takie jak European Union, Cancer Research U.K., Bayer Corporation, a także inne.
Przypomnijmy, że firma Bayer jest oryginalnym producentem aspiryny. Doktor John Burn z Newcastle University, który dowodził tym badaniem, poinformował, iż otrzymał wynagrodzenie od firmy Bayer w zeszłym roku.