Najnowsze badania pokazują, że łatwiej rzuca się palenie samemu, niż razem z palącym partnerem lub współmałżonkiem – donosi Reutres Health.
Statystyki nie kłamią
Jak mówi Rachel Margolis, socjolog z Uniwersytetu Zachodniego w Ontario: - Jeżeli nasz partner pali, a my właśnie próbujemy rzucić, będzie nam o wiele ciężej, niż jeśli mieszkalibyśmy sami.
Margolis, wraz z Laurą Wright przeanalizowały dane 5 250 palaczy w wieku 50-80, którzy brali udział w Badaniach nad Zdrowiem u Emerytów w Ameryce, między 1992 a 2010 rokiem. Ochotnicy brali udział w badaniu średnio 6 razy przez 12 lat.
Na początku badania, średni wieku ochotników wynosiła 56 lat, natomiast średnia liczba papierosów wypalanych dziennie wyniosła 17 - trochę mniej niż jedna paczka. Nieco ponad połowa uczestników badania, rzuciła palenie w trakcie badania.
U uczestników, którzy rozstali się z partnerem lub wzięli rozwód, stwierdzono najniższą skuteczność w rzuceniu palenia – 51%. U osób, które pozostawały w związku z innym palaczem, odsetek ten wyniósł 52%. Osoby, które żyły samotnie, mogą poszczycić się lepszą statystyką – ich skuteczność przy zrywaniu z nałogiem wyniosła bowiem aż 60%. Natomiast badani, którzy żyli z niepalącym partnerem lub osobą, która próbowała zerwać z nałogiem w tym samym czasie, wykazali aż 68% skuteczności.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Nikotynizm
Wpływ relacji na nasz nałóg
Oczywiście trzeba zaznaczyć, że nie każde małżeństwo jest takie same. Naukowcy nie mieli danych na temat jakości relacji małżonków, czy wielu aspektów zachowania, które mogły mieć wpływ na skuteczność rzucenia palenia. W badaniu nie brała też udziału wystarczająca liczba par homoseksualnych, aby można było porównać ich wynik z parami heteroseksualnymi.
- Mimo to, badanie dało początek dziedzinie nauki, która skupiać ma się na badaniu, czy życie w tradycyjnym związku małżeńskim ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie - mówi Margolis.
Nowe czasy, nowe badania
Starsze badania, przeprowadzane w tym kierunku, patrzyły jedynie na powiązane stanu cywilnego ze zdrowiem, w sposób, który nie sprawdza się już w dzisiejszym, nowoczesnym społeczeństwie. Jest potrzeba stworzenia nowych badań, w którym uznawany będzie fakt, że inne rodzaje związków różnią się między sobą.
Mieke Beth Thomeer z Uniwersytetu Alabama w Birmingham zaznacza, że istnieje wiele zmiennych, kiedy zacznie się analizować relacje palacza z rodziną i przyjaciółmi i ich oddziaływaniem na skuteczność zerwania z nałogiem. - Istnieje różnica między rzucaniem palenia, kiedy twój partner pali w waszym domu i kiedy powstrzymuje się od palenia przy tobie. Tak samo, większe jest prawdopodobieństwo, że nie rzucisz palenia, jeśli większość twoich przyjaciół wciąż pali - mówi Thomeer.
Opracowała: Paulina Wójcik
Komentarze do: Rzucenie palenia przy palącym partnerze jest trudne