Według pewnego badania, zrealizowanego we wrześniu 2011 roku, jeden Francuz na dwóch ucieka się do samoleczenia. Jest to praktyka generalnie oparta na poradach farmaceuty. Albowiem, 94% przebadanych obywateli Francji przyznaje, iż ma zaufanie do aptekarzy.
Nie jest to już sekret – Francuzi uwielbiają łykać leki. Ale grupa aptek PHR, która reprezentuje 11% aptek we Francji, postanowiła dowiedzieć się nieco więcej na temat tej praktyki.
W związku z tym, grupa PHR we współopracy z IFOP, przeprowadziły szeroki sondaż w dniach 20 i 21 września. Badanie to zostało przeprowadzone na 1 005 osobach, w wieku od 18 lat.
W ten sposób, ankieta ujawniła bardzo ważne zjawisko: jeden Francuz na dwóch przyznaje, że woli leczyć się sam. Czasami, Francuzi polegają jeszcze na poradzie farmaceuty.
Lekarz czy farmaceuta, komu ufasz bardziej?
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
W ten sposób, jeden respondent na dwóch stwierdza, iż często bądź od czasu do czasu kupuje leki, nie konsultując się z profesjonalistą. Jest to proporcja podobna do tej, która dotyczy zakupu leków po skonsultowaniu się z farmaceutą.
Poza tym, 97% ludzi stwierdza iż w ogóle ma całkowite zaufanie albo raczej ufa swojemu lekarzowi generalnemu, a 95% mówi to samo o swoim farmaceucie. Ale, jeśli chodzi o odnowienie recepty albo jeśli chodzi o działanie leku, 27% i 28% osób odpowiednio idzie najpierw do farmaceuty.
Konsultacje z lekarzem są mniej regularne. Zresztą, jeśli chodzi o generyki, farmaceuta zdaje się odgrywać znaczącą rolę: 63% respondentów przyznaje, iż akceptuje zastąpienie leku przepisanego przez lekarza, lekiem generycznym zaproponowanym w aptece.
Tak samo, 72% ludzu stwierdza, iż chętnie podąża za poradą farmaceuty, jeśli chodzi o leczenie małych patologii, takich jak grypa albo katar.
Nowe usługi w aptekach
W końcu, większość osób sprzyja pojawieniu się nowych usług w aptekach: 87% jest za przygotowaniem odpowiednich dawek, a 75% za dostarczaniem leków do domu. Według ministra zdrowia we Francji, negocjacje w tym temacie powinny zacząć się już wkrótce.