Przyjęcie pozytywnej postawy życiowej dobrze wpływa na funkcje życiowe, tak pokazują badania. Zawsze patrz na jasną stronę życia. Dzięki nowym badaniom z Concordia University, ten chwytliwy refren znanej piosenki okazuje się być receptą na dobre samopoczucie i zdrową jesień życia. Według wyników pracy grupy naukowców, starsze osoby będące samotne są bardziej narażone na rozwinięcie się zdrowotnych dolegliwości, ale zdaniem Carsten Wrosh, profesor na Concordia's Departament of Psychology i członka Center for Research in Human Development, jest nadzieja dla tych właśnie osób.
W mającym się ukazać artykule w Psychosomatic Medicine, prof. Wrosch dowodzi, że jeśli te osoby przyjmą pozytywne nastawienie, mogą cofnąć negatywne skutki samotnego życia, które odbija się na ich zdrowiu.
Jak wyjaśnia prof. Wrosh: naszym celem było sprawdzenie czy stosowanie takich technik jak pozytywne myślenie, unikanie obwiniania samego siebie za dolegliwości zdrowotne, może zapobiec nadmiernemu wzrostowi poziomu hormonów stresu i biomarkerów zapalnych.
Artykuł wraz z nią tworzyli Rebecca Rueggeberg, doktor z Concordia University, Gregory Miller z University of British Columbia i Thomas McDade z Northwestern University w Illinois.
Aby to udowodnić, naukowcy stworzyli grupę badawczą składającą się z 122 osób powyżej 60 roku życia. Oceniali oni strategie mające na celu ochronę samego siebie na podstawie kwestionariusza, w którym uczestnicy badań musieli ocenić zgodność z ich własną sytuacją takich zdań jak: „Nawet jeśli moje zdrowie szwankuje, umiem znaleźć pozytywy w moim życiu” albo „Kiedy nie umiem zwalczyć problemów zdrowotnych, staram się o to nie obwiniać.”
Zobacz również:
- Układ odpornościowy w wieku starczym
- Jak unikać upadków w starszym wieku?
- Jak zmienia się układ nerwowy podczas starzenia się organizmu?
- Jakie są skutki starzenia się skóry?
- Zmiany spowodowane upływem czasu...
- Narządy czuciowe w procesie starzenia organizmu
- Dlaczego się starzejemy?
- Na jakie operacje plastyczne seniorzy decydują się najczęściej?
Naukowcy ocenili poziom samotności uczestników projektu pytając do jakiego stopnia czują się samotni albo wyobcowani w ciągu zwyczajnego dnia.
Wrosh wraz ze współpracownikami użyła także próbek śliny i krwi od pacjentów, aby zmierzyć ilość kortyzolu i białka C reaktywnego (CRP).
Te dwa markery biologiczne zostały wybrane nie przez przypadek. Ten pierwszy jest odpowiedzialny za zmiany w organizmie wynikające ze stresu, natomiast osoby z podwyższonym CRP są grupie większego ryzyka zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia.
Odkrycia te pokazują, że wśród samotnych osób w podeszłym wieku pozytywne myślenie chroni przed wzrostem poziomu kortyzolu.
W istocie rzeczy, samotne osoby starsze, które podchodzą do problemów zdrowotnych z pozytywnym nastawieniem i nie obwiniają się o nie, mogą w ten sposób zmniejszyć dokuczliwe skutki uboczne dolegliwości związanych ze stresem.
Wśród tych uczestników badania, którzy nie skarżyli się na poczucie samotności, nie zaobserwowano korzyści wynikających z pozytywnego myślenia. Może to wynikać z faktu, iż ich relacje z innymi ludźmi pomagają im uporać się z trudnościami wieku dojrzałego.
Ogólnie rzecz ujmując, te odkrycia mogą się przyczynić do tzw. „radosnego, pogodnego starzenia się”.
Prof. Wrosha wyraził nadzieję,iż te odkrycia pomogą w leczeniu osób samotnych w podeszłym wieku. Ma ona nadzieję, że pomoże im to zmienić podejście do życia i „włączyć” pozytywne myślenie.
Oznaczałoby to lepszą jakość życia, tego fizycznego i psychicznego – jest to w końcu coś, na czym zależy nam bez względu na wiek.
Komentarze do: Samotne osoby starsze są narażone na więcej problemów zdrowotnych