Pewne japońskie badanie przywołane w zeszłym tygodniu, przez magazyn New Scientist, ujawnia, iż istnieją zupełnie nieoczekiwane korzyści terapeutyczne wypływające z chodzenia do sauny. Chodzi tutaj o zdrowie serca.
Badacze zauważyli bowiem, że kiedy osoby, które cierpiały na przewlekłą niewydolność serca, udawały się do sauny pięć razy w tygodniu, zdecydowanie poprawiały one swoje funkcje serca oraz cieszyły się lepszą wytrzymałością.
W przebiegu badania, doktor Takashi Ohori oraz jego zespół z Uniwersytetu Toyama w Japonii, poprosili 41 ochotników dotkniętych niewydolnością serca o chodzenie do sauny – na 15 minut, pięć razy w tygodniu. Po każdej takiej sesji, uczestnicy musieli się owijać w koc i tak pozostawać przez trzydzieśi minut, aby temperatura ich ciała wzrosła o jeden stopień w stosunku do temperatury normalnej.
Zobacz również:
Sesje sauny zwiększały zdolności serca do pompowania, a także przedłużały dystans, który uczestnicy mogli przemierzyć w ciągu 6 minut marszu – z 337 metrow do 379 metrów, wyjaśnia New Scientist.
Badacze japońscy odnotowali również poprawę funkcji wewnętrznej membrany serca, która odgrywa rolę w rozszerzaniu naczyń krwionośnych.
Rezultaty całego badania zostały opublikowane w The American Journal of Cardiology.
Dzięki zwiększeniu temperatury ciała, jak wykazało inne badanie, seanse sauny mogą wyzwalać produkcję serotoniny w ciele, a tym samym przyczyniać się do wzrostu dobrego samopoczucia.