Reorganizacja aktywności mózgu wyjaśnia dlaczego w czasie snu tracimy większą część naszej świadomości świata zewnętrznego. Ponieważ nasz mózg jest bardzo zajęty, mniej uwagi poświęca informacjom przychodzącym ze środowiska albo z naszego wnętrza. Rezultaty tego badania zostały opublikowane w przeglądzie naukowym PNAS.
Towarzyszem snu jest zredukowana świadomość świata zewnętrznego i nas samych. Ale dlaczego?
Takie pytanie postawiła sobie ekipa badawcza, którą kierował Habib Benali, dyrektor badań w laboratorium obrazowania funkcjonalnego przy francuskim instytucie INSERM (Unité 678Inserm/UPMC).
Badacze francuscy wykazali, że w czasie wolnego snu, aktywność mózgowa się reorganizuje w sieci, które komunikują się ze sobą znacznie mniej intensywnie niż w fazie jawy.
Głęboki wolny sen jest stanem, kiedy nasza świadomość świata zewnętrznego oraz nas samych jest bardzo znacząco zredukowana. A jednak, nasze neurony mózgowe są w dalszym ciągu bardzo aktywne. Oznacza to, że świadomość nie jest po prostu związana z aktywnością mózgu, ale raczej z jego zdolnością przetwarzania informacji.
Zobacz również:
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Dlaczego sen jest ważny?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Bezdech senny
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
I właśnie to zjawisko badali naukowcy francuscy z laboratorium obrazowania funkcjonalnego, we współpracy z kolegami z centrum badawczego Cyclotron w Liege, w Belgii.
Sen reorganizuje mózg?
Mierząc ilość informacji wymienianych między różnymi regionami mózgowymi, badacze wykazali, że przepływ informacji w uśpionym mózgu jest inny niż w mózgu w stanie jawy.
W czasie snu, aktywność mózgu zdaje się organizować w całe mnóstwo ograniczonych sieci, wewnątrz których wymieniają się informacje w takim samym stopniu, jeśli nie większym co w okresie jawy. Ale, komunikacja między tymi sieciami jest mniejsza, wyjaśnia Habib Benali.
Zespół naukowców belgijskich i francuskich podsumowuje, że istnieje reorganizacja hierarchiczna przepływu informacji w czasie snu wolnego, ponieważ zaobserwowano ją wielokrotnie na wielu poziomach mózgu.
Sugerujemy, że modyfikacja w wymianie informacji między regionami mózgowymi zmniejsza zdolność mózgu do kontrolowania postrzegania siebie oraz świata zewnętrznego, podsumowuje Habib Benali.