Podczas tworzenia organizmów wielokomórkowych, komórki muszą się komunikować w kwestiach związanych z poprawnym dzieleniem się. Badacze z UCLA odkryli, że siła mechaniczna jest wytwarzana przez komórki podczas interakcji pomiędzy nimi i ma kluczowe znaczenie dla programowania receptora Notch.
Notch to receptor, który odgrywa bardzo dużą rolę w przebiegu rozwoju zarodkowego, wpływając na decyzję determinujące dalszy los komórek.
Naukowcy z UCLA, przeprowadzili badania, które miały przybliżyć im zasadę działania receptora. Jak się okazało, jest on uaktywniany i programowany pod wpływem siły mechanicznej, którą wytwarzają reagujące ze sobą komórki.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Skazy krwotoczne u dorosłych
Badanie polegało na sprawdzeniu siły przy pomocy optycznych szczypiec - urządzenia mierzącego siłę mechaniczną przy użyciu wysoko skoncentrowanego promienia laserowego.
"Aby wykryć siłę zaleciłem, by zastąpić komórkę Notch komórką z obrzeża i zaobserwować, czy występuje kontakt z komórką ligandową" tłumaczył Elliot Botvinick, współautor badania, specjalista w obsłudze szczypiec optycznych.
Okazało się, że komórki wytworzyły siłę mechaniczną. To rzuciło naukowcom nowe światło na rolę endocytozy - uruchamianie programowania Notch.
Badacze zapowiadają, że będą pracować nad tym, w jaki sposób siła wytwarzana w komórkach wpływa na rozwój człowieka i niektórych chorób. To może być przełom w terapii nowotworów.