Szwajcarscy naukowcy opracowali sposób na „uruchomienie” dystynktywnych genów za pomocą umysłu. W tym celu wykorzystali oni fale mózgowe, które zmieniają się w światło podczerwieni aktywujące geny do wytwarzania protein w specjalnie zmodyfikowanych komórkach.
Według naukowców przyszłościowa wizja rozwinięcia takiej technologii mogłaby pomóc w walce z różnymi chorobami, np. z epilepsją. Badania te, przeprowadzone z udziałem zarówno myszy jak i ludzi, zostały opublikowane w Nature Communications, ukazując swą skuteczność.
Wytwarzanie białek
Poprzez siłę umysłu podwyższa się produkcja białek w implancie umieszonym pod skórą myszy. Naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowaną komórkę, w której przy pomocy światła podczerwieni, powodowane jest uruchomienie genu i wytworzenie protein zwanych SEAP. Umieścili tę komórkę w komorze w małym implancie, który mieścił w sobie również bezprzewodowo kontrolowane światło podczerwone.
Wolontariusze, którzy brali udział w badaniu, zostali poproszeni o założenie słuchawek, w których mieli grać w grę o nazwie Mindflex. W grze tej, ruch piłki jest kontrolowany poprzez myśli. Kiedy gracze skoncentrowali się na grze, ich fale mózgowe zmieniły się w pole generatora pod myszą, włączając światło podczerwone w implancie, przez co zaczęły być produkowane białka SEAP.
Zobacz również:
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Prawa półkula mózgu - za co odpowiada i jak ją ćwiczyć?
- Inteligencja emocjonalna u mężczyzn i kobiet
- Objawy wylewu
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Pamięć: mózg i dieta
Białko było zdolne przeniknąć z implantu do krwioobiegu, w którym naukowcy później je mierzyli. Wzorce fal mózgowych wytworzonych w czasie medytacji również dowiodły możliwości uruchomienia implantu, który stał się widoczny pod skórą.
Koniec z epilepsją i przewlekłymi bólami
Martin Fussenegger, profesor biotechnologii i bioinżynierii w Szwajcarskim Instytucie Technologii (kierujący badaniem), powiedział: - Możliwość kontrolowania genów poprzez siłę myśli było marzeniem, za którym podążaliśmy od ponad dekady. Badanie to jest pierwszym dowodem na skuteczność pomysłu technologicznego, który może być wykorzystany jako terapia. Przykładowo, konkretne wzorce fal mózgowych, które występowały przed atakiem epilepsji mogą być wykorzystane w taki sposób, aby pacjent nie musiał poddawać się leczeniu.
U pacjentów z przewlekłymi bólami także muszą istnieć wzorce tego bólu. Chcemy je przefiltrować i stworzyć implanty, które będą w stanie zapobiegać wystąpieniu bólu lub tłumić go.
Martyn Boutelle, profesor inżynierii biomedyczne w Imperial College London mówi: - Przez połączenie tych bardzo różnych technologii, ich autorzy dowodzą przyszłej możliwości kontrolowania za pomocą umysłu implantów dających ulgę pacjentom.
Aleksandra Duda
Komentarze do: Siła umysłu uruchamiająca geny