Z okazji narodowego dnia walki z nadciśnieniem, który jest co roku obchodzony we Francji, zainteresujmy się i my naszym snem. Naciśnienie może być bowiem rzeczywiście związane ze zbyt krótkim wypoczynkiem albo z wypoczynkiem złym jakościowo.
Nadciśnieniowcy, czy śpicie dobrze? Takie pytanie stawia francuski Komitet do walki z nadciśnieniem tętniczym (Comité français de lutte contre l’hypertension artérielle, CFLHTA), z okazji narodowego dnia walki z nadciśnieniem.
Taki jest również tytuł książki, przeznaczonej dla wszystkich, która ma na celu uświadomić ludziom, że sen pomaga uregulować ciśnienie tętnicze.
Zobacz również:
- Leczenie nadciśnienia tętniczego
- Nadciśnienie tętnicze: fakty i liczby
- Olej kokosowy i ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć wysokie ciśnienie
- Preparaty złożone - przełom w leczeniu nadciśnienia tętniczego
- Nadciśnienie tętnicze
- Jedzenie na wynos podnosi ryzyko wysokiego ciśnienia krwi
- Jak obniżyć ciśnienie krwi?
- Nadciśnienie tętnicze: epidemia XXI wieku
W rzeczywistości, częstość bicia serca oraz ciśnienie tętnicze obniżają się w fazie spoczynku. Badania pokazały, że brak snu (poniżej 7 godzin na dobę), albo zła jakość snu (chrapanie, bezdech senny...), są bardzo często związane z nadciśnieniem.
Dać odpocząć układowi kardiowaskularnemu
Krótkie sjesty wydają się także mieć korzystny wpływ na system sercowo-naczyniowy, podczas gdy, na odwrót – dłuższe drzemki w ciągu dnia przeszkadzają w zasypianiu wieczorem.
Zainteresowanie swoim własnym snem, aby poprawić jego jakość, może pozwolić na ochronę serca i układu krwionośnego. A więc, nie wahajmy się – porozmawiajmy o tym z lekarzem.
Komentarze do: Sjesta przeciwko nadciśnieniu!