W szpitalu uniwersyteckim w Regensburgu miały miejsce liczne nieprawidłowości dotyczące operacji przeszczepu wątroby. Sprawą zajęli się politycy.
– Dyrektor kliniki prof. Hans J. Schlitt został wysłany na urlop ze skutkiem natychmiastowym – powiedział Minister nNuki Wolfgang Heubisch. Schlitt najprawdopodobniej naruszył swoje obowiązki nadzorcze. W latach 2004-2006 w klinice dochodziło do manipulowania listą oczekujących na przeszczep wątroby (jak dotąd odkryto 23 przypadki).
Na liście oczekujących w szpitalu w Regensburgu nieprawidłowo znalazło się podobno 2005 nazwisk, ponadto ich szpitalne dokumenty wskazywały, że są bardziej chorzy niż w rzeczywistości. Głównym podejrzanym jest lekarz, który pracował w szpitalu w latach 2003-2008. Skandal wyszedł na jaw gdy pracowano nad innym skandalem dotyczącym darowizn w klinice w Göttingen, gdzie obecnie pracuje wspomniany lekarz. Dalsze szczegóły nie zostały ujawnione ze względu na trwające śledztwo.
Zobacz również:
- W Afryce Południowej miał miejsce pierwszy udany przeszczep penisa
- Transplantacja organów: 10 niewiarygodnych historii
- Małoletni, jako dawcy w świetle polskich przepisów transplantcyjnych
- Transplantacja krwi pępowinowej może uratować życie!
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B - główna przyczyna występowania raka wątroby
- Choroby i dolegliwości wątroby - profilaktyka
- Marskość wątroby i jej powikłania
- Dieta oczyszczająca wątrobę
Sprawą zajęła się Federalna Izba Lekarska i prokuratura. Klinika z Bawarii godzi się współpracować z władzą w celu dokończenia śledztwa. O sprawie pisało też „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Na liście znajdowali się między innymi pacjenci z Jordanii, a według niemieckich przepisów pacjenci z poza Europy nie mają prawa do przeszczepu w Niemczech.
Pierwszy udany przeszczep wątroby przeprowadzono w 1967 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1983 r. zabieg stał się legalny w USA. W Polsce pierwszy udany przeszczep przeprowadzono w 1990 r. Operacja (jeśli się uda) nie uzdrawia całkowicie ale pozwala pacjentom na przedłużenie życia.
W naszym kraju najdłuższy czas życia po przeszczepie wynosi 13 lat (może się to jeszcze zmienić, gdyż pacjent wciąż żyje). W Polsce zabieg stosuje się osobom, które w wyniku choroby mają mniej niż 90% szans na przeżycie roku.