Mieszanka stosowana w niektórych kremach do skóry powstrzymuje postęp rozedmy płuc i cofa zniszczenia wywołane przez chorobę, donoszą naukowcy z BUSM (Boston University School of Medicine). Zaaplikowany zainfekowanym komórkom płucnym peptyd Gly-His-Lys (GHK) przywrócił aktywność ich genom oraz sprawił, że z powrotem zaczęły prawidłowo funkcjonować.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD) jest chronicznym, postępującym schorzeniem stanowiącym połączenie rozedmy płuc, obstrukcję małych dróg oddechowych i długotrwałego bronchitu.
Powodowana jest zwykle przez dym tytoniowy oraz inne czynniki drażniące, które prowadzą do przewlekłego zapalenia i stresu oksydacyjnego, co w dłuższym czasie przyczynia się do wyniszczenia pęcherzyków płucnych.
Bez nich, płuca nie są w stanie zapewnić organizmowi potrzebnej wymiany gazowej – osoby cierpiące na COPD mają skrócony oddech i niską zawartość tlenu we krwi.
Choroba ta stanowi trzecią najczęstszą przyczynę zgonów w USA. Umiera przez nią rocznie ok. 120 tys. Amerykanów. Chociaż istnieją sposoby łagodzenia jej objawów, nie istnieje jeszcze terapia, która mogłaby dawać jakiekolwiek szanse na jej całkowite wyleczenie.
Zobacz również:
Autorzy badania zidentyfikowali 127 genów, których aktywność została uszkodzona przez COPD. Wśród nich znalazły się m.in. geny odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów do limfocytów B, czyli limfocytów produkujących przeciwciała niszczące antygeny – ich aktywność była wzmożona – oraz geny odpowiedzialne za zachowanie prawidłowej struktury i funkcjonalności komórek płucnych, których aktywność została zaniżona w wyniku choroby.
Badacze namierzyli genetyczne defekty aktywności komórek, które pojawiają się w miarę postępu choroby, i znaleźli środek, który odwraca zaistniałe zmiany - Gly-His-Lys. Peptyd ten występuje w ludzkim organizmie, a jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem człowieka.
Podobnie jak odpowiednie stężenie GHK leczy ranki skóry, tak i mobilizuje on komórki płucne, by zaczęły leczyć swoje uszkodzenia.
Artykuł opublikowany w Genome Medicine ukazuje potencjał technologii genomowych jako skutecznego narzędzia identyfikacji nowych sposobów leczenia poprzez wykorzystanie istniejących już leków i ich składników.