Naukowcy odkryli, że 30% przypadków wystąpienia stwardnienia rozsianego (MS) może być spowodowane przez 475 806 wariantów genetycznych w naszych genomach. GWAS (Genome-wide Association Studies) prześwietliło owe warianty, poszukując genetycznych źródeł choroby.
Corey Watson - świeżo obroniony doktor biologii na Simon Fraser University wraz z Felixem Bredenem oraz trzema naukowcami z Wielkiej Brytanii opublikował artykuł zawierający wyniki ich badań. Ukazał się on w wersji online Scientific Reports, który jest uzupełnieniem do czasopisma Nature.
Jako choroba zapalna centralnego układu nerwowego, MS jest najczęściej występującym zaburzeniem neurologicznym występującym u młodych ludzi. Najwięcej przypadków wystąpienia tej choroby odnotowano w Kanadzie.
Zobacz również:
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Zespół Guillaina-Barrégo - ostra zapalna neuropatia demielinizacyjna
MHC koduje białka, które ułatwiają komunikację między niektórymi komórkami układu odpornościowego. Poza MHC wartość podatności genetycznej nie może zostać obniżona, ponieważ obecne badania nie pozwalają na przejrzenie wszystkich wariantów występujących w naszym genomie.
- Znaczna część odpowiedzialności jest nie do zbadania, ponieważ współczesne metody badawcze nie pozwalają nam w pełni prześwietlić genomu w kontekście wystąpienia ryzyka zachorowania na MS bądź inne choroby - powiedział Watson.
Naukowcy wierzą, że jedyne miejsce w którym można poszukiwać przyczyn MS może być w genach, które bardzo rzadko występują wśród ludzi.
- Istota rzadko występujących wariantów genetycznych i ich związku z MS została wyjaśniona w dwóch poprzednich badaniach - dodał Watson.
Komentarze do: Stwardnienie rozsiane zapisane w genach?