Badaczom udało się stworzyć skórę ludzką wzmocnioną jedwabiem produkowanym przez pająki. Jest ona aż cztery razy bardziej odporna niż kevlar. Może nawet, jak zapewniają wynalazy, zatrzymywać kule. Takie z pistoletu.
Skóra ludzka, która byłaby w stanie zatrzymywać kule, przy niewielkiej pomocy genetyki i pająków. Albowiem, jest ona faktycznie wymieszana z tą samą proteiną, którą znajdujemy w sieci pająka. Taką ludzką skórę stworzyli w laboratorium naukowcy i ma ona być w stanie odeprzeć uderzenia.
Projekt ten zyskał sobie miano „2,6g 329m/s”, co odnosi się do wagi i do prędkości kuli kaliber 22, jak wyjaśnia holenderska pani naukowiec, Jalila Essaidi.
Science fiction w starciu z rzeczywistością
Jednakże, jeżeli nawet materiał wydawał się naprawdę kuloodporny przy pierwszym doświadczeniu, to jednakże kula ta nie została wystrzelona z pełną prędkością. Tak naprawdę bowiem, kiedy kula osiągnęła swoją prędkość maksymalną, czyli 329 metrów na sekundę, przeszła przez materiał, jak ujawnia New Scientist.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
Jednakże, pierwsze rezultaty eksperymentów nad tą nową, zmodyfikowaną skórą okazały się obiecujące w oczach badaczy. Celem końcowym tego badania było w rzeczywistości zastąpienie molekuły keratynowej, zawartej w komórkach skóry ludzkiej, przez jedwab tkany przez pająka.
Jedwab ten jest przede wszystkim produkowany w Stanach Zjednoczonych, w Utah, następnie zwijany jest w Korei, a następnie robi się z niego tkaninę w Niemczech. Ostatni etap polega na sprawieniu, żeby warstwa skóry narosła wokół próbki jedwabiu. A to zajęło około pięciu tygodni.
Jak przypomina to holenderska naukowiec, pani Jalila Essaidi, jedwab był przez wieki używany przez niektóre populacje ludzkie. Służył on do ochrony albo do wzmacniania broni w czasie walki. Według niej, możliwe jest więc stworzenie człowieka odpornego na kule, po prostu poprzez dodanie do jego genomu genu, który pozwala pająkom produkować jedwab.
Czy to jest science-fiction? Być może, ale mamy teraz pogląd na to, czym jest transhumanizm, dzięki wymieszaniu matrycy jedwabiu pajęczego kuloodpornego ze skórą ludzką, stworzoną in vitro, skomentowała pani naukowiec.
Komentarze do: Skóra wymieszana na jedwabiem i odporna na kule