Szukaj

Skóra żaby może produkować użyteczne substancje antybakteryjne

Podziel się
Komentarze0

Żaby mogą o wiele więcej niż trzymać szkodniki w naszych ogródkach pod kontrolą. Coraz więcej badań bowiem pokazuje, że te niewielkie zwierzątka przechowują sekret zwalczania ludzkich chorób. Ostatnio, badanie opublikowane w Journal of Proteome Research wykazało, że pewien gatunek wyjątkowo śmierdzących żab ma skórę, która produkuje substancje antybakteryjne.



A te substancje potencjalnie mogą zostać użyte do walczania bakterii odpornych na antybiotyki.

Ponieważ żaby te świetnie się mają w ciepłym, wilgotnym środowisku – które jest również doskonałym środowiskiem dla bakterii – posiadają one właściwość chronienia się przed bakteriami, stwierdzili badacze.

Naukowcy ci przyjrzeli się dziewięciu rodzajom śmierdzących żab i odkryli, że ta zdolność – czyli umiejętność chronienia się przed bakteriami – wynika z produkcji ponad 700 substancji chemicznych, zwanych specyficznymi peptydami antymikrobowymi, które działają zabijając bakterię oraz wzmacniając żabi układ odpornościowy.

Ostatnio, badacze z uniwersytetu Queen's University Belfast stwierdzili w swoich badaniach, że skóra żaby z gatunku Phyllomedusa sauvagii (chwytnice) może być potencjalnie używana do leczenia ponad 70 różnych chorób.


Proteina, która pochodzi od tych żab, jest w stanie zatrzymywać rozój naczyń krwionośnych, a tę właściwość można użyć przeciwko guzom nowotworowym, donosi BBC News. Zatrzymanie rozwoju naczyń krwionośnych sprawi, że nowotwór będzie mniej zdolny do rozprzestrzeniania się w ciele i być może pozwoli go całkowicie zabić, stwierdza profesor Chris Shaw z Queen's School of Pharmacy, którego ekipa wygrała nagrodę za te badania.

W ostatnim roku natomiast, badacze z Tufts University opublikowali badania w Journal of Neuroscience pokazujące, że sód może być użyteczny jako narzędzie regeneracji odciętych ogonów kijanek, co w przyszłości może przydać się ludziom, który stracili nerwy w wyniku traumatycznych obrażeń, stwierdza MyHealthNewsDaily.

Jak wyjaśnia jeden z badaczy, który wziął udział w tym badaniu: czujemy z całą pewnością, że może się to przydać w medycynie ludzkiej.

Michael Levin, dyrektor centrum Center for Regenerative and Developmental Biology w Tufts dodaje jeszcze, iż stawką w tej grze jest kontrola jonowej zawartości rany, która jest w stanie dać początek całemu procesowi regeneracji. W ten sposób, można zapoczątkować całą kaskadę regeneracji.