Wczesne wykrywanie ostrzegawczych oznak demencji może być trudną sprawą, ale istnieje wiele różnych typów badań skriningowych, pozwalających zbadać funkcje kognitywne naszego umysłu. Chodzi tutaj więc o szybkie i proste testy na pamięć oraz na umiejętności myślenia.
A testy te pomagają lekarzom zdecydować, czy jest już czas – czy też może jeszcze nie – na zlecenie bardziej dogłębnych badań. I czy mamy się czym niepokoić.
Jak sprawdzić swoją pamięć: krótki test
Jeden przykład takiego testu: powiedz danej osobie trzy przypadkowe słowa. Następnie zmierz czas w jakim ta osoba może narysować tarczę zegara ze wskazówkami ustawionymi na godzinie 11:10. Natępnie zapytaj ją, jak wiele z tych początkowych słów ta osoba ciągle pamięta, po tak rozpraszającym zadaniu jak rysowanie zegara.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
Amerykańskie stowarzyszenie choroby Alzheimera (Alzheimer’s Association) pracuje z ekspertami z całego kraju, aby zidentyfikować, które z narzędzi skryningowych działa najlepiej w rękach lekarzy pierwszego kontaktu, jak wyjaśnia wiceprzewodnicząca stowarzyszenia, pani Beth Kallmyer.
Jednakże, poza tymi testami skryningowymi, dodaje jeszcze specjalistka, jedną z najważniejszych rzeczy, jaką może zrobić doktor, to zapytanie pacjenta, czy jego codzienne życie zmieniło się ostatnio w jakiś sposób.
To jest coś, co osoba dotknięta demencją może albo nie może zauważyć, albo też być zbyt przerażona, aby odpowiedzieć szczerze, mówi wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Alzheimer’s Association, dlatego też konsultacja z członkiem rodziny takiej osoby również może być bardzo pomocna w diagnozie.
Prawda jest taka, że to wszystko jest bardzo zwodnicze, mówi pani Beth Kallmyer. Kiedy masz spotkanie z lekarzem, które trwa poniżej trzydziestu minut, a nawet może trwać niecałe piętnaście minut, tego typu sprawy są wielkim wyzwaniem, podsumowuje pani Beth Kallmyer.