Władze brytyjskie wyraziły zgodę na kontrowersyjny eksperyment. Uczeni z angielskiego Uniwersytetu Warwick zamierzają tworzyć zarodki będące skrzyżowaniem człowieka i świni. Badania potrwają 12 miesięcy i mają pomóc w odkryciu sposobów leczeniu wrodzonych wad serca u człowieka.
Jak pisze dziennik "Polska The Times" to już trzecie tego typu pozwolenie wydane przez Urząd Płodności i Embriologii Człowieka (HFEA) powołany w Wielkiej Brytanii w latach 90. To organ nadzorujący kliniki leczenia bezpłodności oraz badania biotechnologiczne. Jakkolwiek szalenie i kontrowersyjnie by nie wyglądał projekt naukowców z Uniwersytetu Warwick, to mają oni jednak szczytny cel. Chodzi o zrozumienie mechanizmu kardiomiopatii, grupy uwarunkowanych genetycznie chorób mięśnia sercowego. Pozwoli to m.in. na stworzenie nowych leków na takie schorzenia.
Zobacz również:
- Współcześnie stosowane metody klonowania
- Klonowanie - prawo europejskie
- Historia eutanazji
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- RU-486 - Pigułka aborcyjna
- Brytyjski kosmolog Hawking wyraża poparcie dla prawa do godnej śmierci
- Etycy bronią prawa do wyboru embrionów w zależności od płci
- Klauzula sumienia w zawodzie lekarza - co to takiego?
Naukowcy chcą się przyjrzeć kardiomiopatii na najwcześniejszym etapie jej powstawania. Ponieważ badania na ludzkich embrionach byłyby naganne etycznie, naukowcy postanowili posłużyć się zarodkami hybrydowymi, ludzko-świńskimi. Stworzą je, umieszczając ludzkie DNA wewnątrz jajeczek pobranych od zwierzęcia. Świnie są bowiem bardzo podobne do człowieka pod względem fizjologii - czytamy w Polsce". - Od chorych na kardiomiopatię pobierzemy komórki skóry, którymi następnie zapłodnimy świńskie komórki jajowe, pozbawione uprzednio jądra i zawartego w nim materiału genetycznego. W ten sposób stworzymy hybrydowe embriony - tłumaczy prof. Justin St. John z Uniwersytetu Warwick.
Następny etap badań będzie jeszcze trudniejszy. Uczeni chcą usunąć z zarodków pozostałą część świńskiego DNA zawartego w mitochondriach, czyli strukturach komórki odpowiedzialnych za przemianę materii. Taka operacja pozwoli stworzyć hybrydy bardziej podobne do zarodków ludzkich, co poprawi skuteczność badań. ("Polska The Times").
Komentarze do: Skrzyżowanie człowieka i świni