W ostatnim tygodniu, francuski instytut ochrony przed radioaktywnością oraz bezpieczeństwa nuklearnego oznajmił, iż wykryto ślady jodu 131, pochodzące z opadów radioaktywnych, pochodzących z jeszcze nieznanego kraju. Jod został wykryty w powietrzu nad Francją, ale jego poziomy nie prezentują zagrożenia dla zdrowia Francuzów.
Wiele krajów Europy środkowej ogłosiło alarm. Jakiś czas temu bowiem, naukowcy z instytutu IRSN (Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire) poinformowali, że niektóre kraje europejskie wykryły w swoim powietrzu ślady jodu 131.
Wiadomość ta sprawiła, że francuski instytut IRSN przeprowadził swoje własne analizy, aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja powietrza nad Francją. I rzeczywiście, pierwsze rezultaty testów przeprowadzonych we Francji wykazały, że w powietrzu francuskim są ślady jodu 131, ale poziomy stężenia nie przekraczają kilku mikrobekereli na metr sześcienny, a także są bliskie granicy detekcji instrumentów pomiarowych, jak wyjaśnił instytut Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
- Zanieczyszczenia powietrza
Obecność tych elementów nie przedstawia więc żadnego ryzyka dla zdrowia populacji francuskiej, jak podkreśliła agencja Agence France Presse. Podczas gdy obecność jodu 131 w powietrzu jest jak najbardziej niezwyczajna, to jednakże instytut IRSN wyjaśnia, że element ten musi pochodzić z odpadów radioaktywnych anormalnych do atmosfery.
Jod ten z całą pewnością pochodzi z innego kraju. Jednakże, źródło i data pozostaje jeszcze nieznana. Jedna rzecz jest jeszcze pewna: zjawisko to nie ma nic wspólnego z wypadkiem w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii.
Jod 131 ma bardzo krótką długość życia, a jego radioaktywność ma się zmniejszać o połowę w ciągu ośmiu dni.
Na swojej stronie, instytut Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire wyjaśnia, iż prowadzi aktualnie obliczenia wsteczne, mające wykryć trajektorię lotu jodu 131 wraz z masami powietrza, co pomoże wykryć jego pochodzenie.