Osuwiska zabijają dziesięć razy więcej ludzi na całym świecie, niż wcześniej sądzono, wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Durham w Wielkiej Brytanii. Nowa baza zagrożeń pokazuje, że 32 300 osób zginęło w osuwiskach między 2004 i 2010 rokiem. Poprzednie szacunki wahały się od 3000 do 7000 zabitych. Zestawienie zostało opublikowane w magazynie Geology.
Baza danych, będąca pierwszym szczegółowym zestawieniem śmiertelnych osuwisk na całym świecie, uwzględnia najgroźniejsze miejsca z obszaru Chin, Indii, Ameryki Środkowej i Południowej.
Naukowcy twierdzą, że Baza Danych Śmiertelnych Osuwisk Uniwersytetu Durham (Durham Fatal Database Landslide - DFLD), może pomóc decydentom w wyznaczeniu priorytetowych obszarów, wymagających przeciwdziałania zagrożeniom i zmniejszenia ryzyka wśród populacji zamieszkujących niebezpieczne regiony.
Szef zespołu badawczego, profesor David Petley, geograf z Międzynarodowego Centrum Osuwisk oraz zastępcą dyrektora Instytutu Zagrożeń, Ryzyka i Zapobiegania Uniwersytetu w Durham, stwierdził: "Środowiskowe skutki osuwisk są często katastrofalne dla osiedlonych w pobliżu populacji ludzkich”.
Zobacz również:
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Huragan Sandy zebrał medyczne żniwo, jakie skutki spowodował kataklizm?
- Uwaga pożar! ABC pierwszej pomocy
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
"Musimy rozpoznać skalę problemu i podjąć kroki w celu określenia, co jest głównym środowiskowym zagrożeniem dla ludzi na całym świecie. Nasza baza danych pozwoli nam tego dokonać poprzez zidentyfikowanie obszarów najbardziej narażonych na ryzyko, co może pomóc uratować życie tysięcy ludzi," dodał naukowiec.
DFLD uwzględnia tylko śmiertelne osuwiska i jest tworzona przy użyciu wielu narzędzi wyszukiwania i analizy statystyk rządowych, raportów agencji pomocowych i prac naukowych.
"Miejsca, na których występuje połączenie wysokich wypukłości terenu, intensywnych opadów i dużej gęstości zaludnienia, są najbardziej zagrożone dużą liczbą śmiertelnych ofiar osuwającej się ziemi. Osuwiska są globalnym zagrożeniem, wymagającym znacznych zmian w sposobie postrzegania i przeciwdziałania”, stwierdził profesor Petley.
Miejsca występowania najbardziej niebezpiecznych osuwisk:
· Południowy kraniec Himalajów
· Południowo-zachodnie wybrzeże Indii
· Sri Lanka
· Południowe i wschodnie wybrzeże Chin
· Chiny centralne, zwłaszcza góry wokół Kotliny Syczuańskiej
· Zachodni kraniec Morza Filipińskiego (Japonia, Tajwan i Filipiny)
· Wyspy centralnych Karaibów, w tym Haiti
· Indonezja, zwłaszcza wyspa Jawa
· Wzdłuż łańcucha górskiego, biegnącego od Meksyku w Ameryce Środkowej do Chile w Ameryce Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem Kolumbii.
Komentarze do: Śmiertelnych ofiar osuwisk jest więcej, niż dotychczas sądzono