Według ostatniego badania brytyjskiego, sok z wiśni może mieć zadziwiające właściwości dla naszego snu. Działając na poziomie melatoniny, ma on zwiększać zarazem i jakość, i długość snu.
Nawet jeśli ciepłe mleko i napary z rumianku mają reputację dobrych środków sprzyjających zasypianiu, to jednakże okazuje się, że nie są to jedyne lekarstwa naturalne, które możemy stosować, jeżeli mamy problemy z zasypianiem.
Badacze ze szkoły School of Life Sciences uniwersytetu w Northumbria, odkryli inny napój, do tej pory nie podejrzewany o te cudowne właściwości. A chodzi tutaj o sok wiśniowy!
Aby dotrzeć do takich wniosków, naukowcy zebrali grupę ochotników, którą następnie podzielili na dwie: jedna musiała pić dwa razy dziennie, przez siedem dni, 30 mililitorów soku wiśniowego; druga grupa otrzymywała takie same ilości innych soków.
Zobacz również:
Zespól badaczy ze szkoły School of Life Sciences następnie obserwował sen każdego uczestnika tego eksperymentu, dzięki zastosowaniu specjalnych czujników. A w końcu, badacze zaobserwowali, że ludzie pijący sok wiśniowy doznali poprawy długości snu od 25 minut średnio. A jakość tego snu poprawiła się o 6 procent.
Według badania, sok wiśniowy ma zawierać w rzeczywistości melatoninę, a więc zwiększać naturalne poziomy tego hormonu wydzielanego w nocy, który reguluje biologiczne rytmy organizmu.
Większa ilość tej substancji pozwala więc poprawić długość i jakość naszego snu. To, co jest interesujące w tych pracach, to fakt, że melatonina zawarta w soku wiśniowym jest wystarczająca, żeby wywrzeć dobre działanie na sen, komentuje w ten sposób doktor Jason Ellis, dyrektor centrum Centre for Sleep Research przy School of Life Sciences, cytowany przez Daily Mail.
Zdaniem badaczy, sok wiśniowy może więc być dobrą alternatywą dla tych, którzy cierpią z powodu zaburzeń snu. Jednakże, napój ten jest mimo wszystko nieco ciężej dostać niż mleko...
Komentarze do: Sok z wiśni, naturalne lekarstwo na dobry sen (1)
Naturalny sposób na bezsenność
1Często mam problemy z zasypianiem. To zjawisko nasila się w okresie większej ilości pracy i stresów. Im bardziej człowiek zmęczony, tym krótszy czas i gorsza jakość snu. Ostatnio z naturalno.pl dowiedziałam się właśnie o... pokaż całość