Sen jest niezbędny dla dobrego zdrowia fizycznego, tak samo jak i dla procesu uczenia się, ale nowe badanie, opublikowane w przeglądzie Proceedings of the National Academy of Sciences (przegląd on line gromadzący prace Narodowej Akademii Nauki) udowadnia istnienie związków między pamięcią i fakt przesypiania całej nocy, bez budzenia się, donosi BBC News.
Głęboki sen jest niezbędny do prawidłowej oceny priorytetów kolejnego dnia, ale jeśli chodzi o pamięć, to właśnie nieprzerwany charakter snu ma mieć największy wpływ.
Asya Rolls wraz ze swoim zespołem z Uniwersytetu Stanford, przeprowadzili badania nad myszami używając optogentyki, czyli techniki polegającej na modyfikowaniu niektórych komórek w taki sposób, że mogą one być kontrolowane przez światło.
Chodzi tutaj o komórki, które odgrywają rolę między przejściem ze stanu uśpienia do stanu przebudzenia. Poprzez wysyłanie impulsów światła w kierunku komórek, naukowcom udało się zakłócić sen niektórych myszy, nie zakłócając jednakże jego długości czy też jakości.
Zobacz również:
- Zaburzenia snu w dzieciństwie - wpływ na zdrowie
- Czy szaleńcy mają bardziej szalone sny? Sen a zdrowie mentalne
- Jak poprawić pamięć i koncentrację u seniorów – ćwiczenia, dieta, porady
- Pamięć węchowa
- Świadomy sen
- Sposoby na dobry sen
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
- Jak kontrolować swoje sny?
Rezultaty pokazały, że między dwoma przedmiotami, ta mysz, która miała przerywany sen, miała również więcej trudności z rozpoznaniem tego przedmiotu, który był jej znajomy, niż mysz, która miała nieprzerwany sen.
Dlatego też, Neil Stanley, ekspert od snu, tak wyjaśnia: w ciągu dnia, zbieramy wspomnienia. W danym momencie, musimy przesortować informacje, zamykając niektóre z nich w naszej pamięci, a proces ten dokonuje się, kiedy głęboko śpimy.
To dlatego wszystko, co zaburza sen, będzie miało wpływ na ten proces, w sposób negatywny bądź pozytywny.
Sen i magazynowanie wspomnień jest więc procesem, a jego fragmentacja wymusi na jednostce rozpoczęcie tego procesu od zera, podkreśla Paul Shaw, badacz w dziedzinie neurologii na Uniwersytecie Washington w St. Louis, cytowany przez przegląd Science News.
Badanie ustala związki między niektórymi patologiami, takimi jak alkoholizm albo bezdech senny, a także ciągłość snu. Osoba dotknięta patologiami mającymi wpływ na pamięć, takimi jak choroba Alzheimera albo inne niedobory kognitywne związane z wiekiem, jest dotknięta zaburzeniami ciągłości snu.
Jednakże, natura tych powiązań pozostaje nieznana. Czy brak ciągłości snu jest czynnikiem rozwoju tych chorób, czy też na odwrót? W każdym przypadku, niezbędny jest minimalna ilość nieprzerwanego snu, aby wspomnienia się skonsolidowały, podsumowują badacze.
Komentarze do: Spanie bez przerw jest dobre dla pamięci