Sposoby na poprawienie koncentracji
Każdy z nas od czasu do czasu o czymś zapomina, szczególnie kiedy jest czymś bardzo pochłonięty lub zdenerwowany. Wtedy za gorsze zapamiętywanie obarczamy słabą pamięć, nie zdając sobie sprawy, że za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest koncentracja.
Koncentracja i pamięć są ze sobą bardzo związane. Słaba koncentracja nie pozwala nam skupić się na wykonywanej czynności, dlatego później mamy problem, np. ze znalezieniem kluczy czy przypomnieniem sobie imienia.
Dobrze jest więc znać sposoby na poprawienie koncentracji, a tym samym zapamiętywanie.
Odpowiednia dieta
Do poprawienia koncentracji, a co za tym idzie pamięci, niezbędny jest właściwy sposób odżywiania się. Należy przyswoić kilka podstawowych zasad.
- Pamiętaj, aby jadać często niewielkie posiłki, by stężenie glukozy we krwi było stałe, co powoduje sprawne działanie mózgu.
- Jedz dużo kasz, orzechów, pestek, owoców i warzyw, głównie strączkowych. Zawierają one dużo beta-karotenu, wapnia, miedzi, magnezu, jodu, żelaza, kwasu foliowego, cynku, manganu, selenu, niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz witamin B, C i E. Wszystkie te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i ukrwienia mózgu.
- Warto zawrzeć w swoim jadłospisie tłuste ryby. Są one bogate w ważne dla mózgu kwasy tłuszczowe omega-3, np. kwas dozaheksaenowy, czyli DHA oraz fosfolipidy, które są ważnym składnikiem wszystkich błon organizmu.
- Ogranicz spożywanie alkoholu.
Zobacz również:
W zdrowym ciele zdrowy duch
Codzienna gimnastyka nie tylko poprawia naszą sprawność fizyczną, ale również umysłową. Pół godziny intensywnego wysiłku poprawia ukrwienie mózgu na ponad dobę.
Zapewnia również dobry sen, co jest bardzo ważne, gdyż niedobór snu lub częste budzenie w środku nocy źle wpływa na pracę mózgu, a tym samym na koncentrację i pamięć.
Dużo pij
W wyniku odwodnienia odczuwamy takie dolegliwości, jak zmęczenie, ból głowy i nudności. Objawy te uniemożliwiają skupienie uwagi, dlatego należy zapobiegać tym dolegliwościom, nawadniając odpowiednio organizm (minimum 6 szklanek napojów na bazie wody - najlepiej mineralnej - dziennie).
Woda wpływa pozytywnie na działanie układu nerwowego, umożliwiając odpowiednie przewodzenie impulsów nerwowych.
Zrelaksuj się i odpocznij
Stresowi i stanom lękowym może towarzyszyć szybki, płytki oddech, który sprawia, że do mózgu dopływa mniej tlenu. Jeśli trwa to długo, może mieć wpływ na pamięć i koncentrację. Warto więc nauczyć się metod relaksacyjnych i panowania nad stresem. Ćwiczenia oddechowe czy joga poprawiają koncentrację.
Ćwicz koncentrację
Naucz się nie wykonywać czynności automatycznie. Spróbuj jak najmocniej koncentrować się na tym, co robisz. Dużo czytaj, rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki. Dobrym ćwiczeniem na koncentrację jest również śledzenie wydarzeń lokalnych, krajowych i światowych i staranie się ich zapamiętać, a następnie przywołanie ich z pamięci i dyskutowanie na ich temat z innymi.
Różne czynniki zewnętrzne mogą przeszkadzać w koncentracji. Jeśli lepiej jest nam się skupić w ciszy, unikajmy dużych skupisk ludzi i hałaśliwych miejsc. Ważne może okazać się odpowiednie oświetlenie, które nie będzie nas rozpraszało. Przeszkadzać w koncentracji może przeszkadzać również bałagan i zaduch, dlatego dbajmy o swoje miejsce pracy lub nauki, wtedy nie będziemy mieli problemów z przyswojeniem informacji.
Autor: Anna Zeler
Bibliografia:
- Naturalne metody leczenia codziennych dolegliwości, red. Jacek Fronczak, Warszawa 2002.
- Lecznicze dary natury, red. Jacek Fronczak, Warszawa 2003.