Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie którzy jedzą mnóstwo błonnika są mniej narażeni na choroby serca. Teraz, nowe badanie opublikowane w BMJ sugeruje, że zwiększenie błonnikowej diety po zawale serca, może wydłużyć życie.
Każdego roku około 1 milion osób w USA ma atak serca. Według Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi, wiele ludzi przeżyło atak i w pełni wróciło do życia.
Zespól naukowców, w poczet którego wchodzi pani Shanshan Li z Departamentu Odżywiania i Epistemologii z Harvard School of Public Health z Bostonu, stwierdził jak ważne jest identyfikowanie kroków potrzebnych dla pacjenta po zawale, by móc zmodyfikować jego styl życia. Sprawdzono, czy zażywanie błonnika na długo przed atakiem serca, może przyczyniać się do dłuższego zdrowia.
Zebrano dane z Nurses Health Study angażujące 121,700 pielęgniarek wraz z danymi z Health Professional Follow-up Study angażujące 51,229 zdrowych mężczyzn. Oba badania wymagały od uczestników wypełnienia ankiety dotyczącej ich sposobów życia.
Zobacz również:
Błonnik i redukcja zagrożenia śmierci o 25%.
Zespól zweryfikował 2,258 kobiet i 1,840 mężczyzn, którzy przeżyli swój pierwszy zawał serca. Pod czas 9 letniej kontynuacji, zmarły 682 kobiety i 451 mężczyzn. Podzielono badanych na 5 grup w zależności na ich spożycie błonnika po zawale serca.
Wyniki badań ujawniły że uczestnicy, mający największe spożycie błonnika byli o 25% mniej zagrożeni śmiercią z jakiejkolwiek powodu 9 lat po ataku serca, w porównaniu do tych z dołu tabeli badań, o mniejszym spożyciu błonnika.
W sumie zespół znalazł to, że pacjenci z wyższym spożyciem błonnika po zawale serca, mogą żyć dłużej.
Naukowcy oszacowali następnie możliwości 3 rożnych typów błonników- z płatków, owoców i warzyw. Odkryli, że tylko błonnik z płatków był silnie związany ze zwiększeniem długotrwałego przeżycia po zawale serca. Głównym źródłem błonnika u uczestników były zatem płatki śniadaniowe.
Opracował: Jarosław Koperski
Komentarze do: Spożywanie błonnika po zawale serca może przedłużyć życie