Metadon jest syntetycznym lekiem opioidowym przeciwbólowym, dostępnym na receptę, który ma odpowiadać za 30% zgonów z powodu przedawkowania w Stanach Zjednoczonych, jak ujawniają centra CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób).
Autorzy raportu posłużyli się danymi narodowymi, zbieranymi w latach 1999 – 2010 oraz danymi na temat 13 stanów pokrytych systemem nadzoru zgonów związanych z lekami.
Raport zauważa również, iż liczba recept na metadon, przepisywanych przez lekarzy w celu leczenia bólu, znacznie wzrosła w ciągu ostatnich lat.
Co więcej, liczba przypadków przedawkowania oraz związanych z tym zgonów z powodu nieterapeutycznego zażywania tego syntetycznego leku opioidowego, również znacząco wzrosła.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Badanie ujawnia, iż metadon faktycznie jest związany z większymi zagrożeniami niż inne leki analgetyczne. Akumuluje się on bowiem w organizmie i zakłóca pracę układu oddechowego oraz rytmu serca.
Centra CDC precyzują, że cztery zgony na 10, do których dochodzi w wyniku przedawkowania leku przeciwbólowego, są spowodowane metadonem.
Na samym początku, metadon nie był używany jako lek przeciwbólowy, albowiem był terapią stosowaną skutecznie i bezproblemowo w celu leczenia uzależnienia od... opioidów.
Jak podkreśla dr Thomas Frieden, dyrektor CDC, to właśnie zastosowanie metadonu jako leku przeciwbólowego stanowi największy problem.
- Metadon używany jako substytut heroiny w leczeniu odwykowym nie jest kłopotliwy - dodaje dr Thomas Frieden.