W USA międzynarodowy zespół chirurgów przeprowadził skuteczną operację przeszczepu tchawicy u 2-letniej Koreanki. Pacjentce przeszczepiono organ powstały z jej własnych komórek macierzystych. Takiej operacji – mimo że nie jest całkowicie nowa - jeszcze nigdy nie przeprowadzono u dziecka, więc pod tym kątem jest to światowa premiera, wyjątkowo innowacyjna. Operacja miała miejsce 9 kwietnia w szpitalu w Peorii.
Pacjentka od urodzenia nie miała własnej tchawicy, a więc nie mogła jeść, oddychać i pić bez wspomagania aparaturą medyczną. Dwa pierwsze lata swojego życia spędziła w szpitalu w Seulu, gdzie lekarze powiedzieli jej rodzicom, iż ma niewielkie szanse na przeżycie.
Zdesperowani opiekunowie postanowili działać na własną rękę i odkryli prace włoskiego lekarza Paola Macchiariniego, który w szwedzkim instytucie Karolinska opracował technikę pozwalającą na transplantację tchawicy wyprodukowanej z własnych komórek macierzystych pacjenta.
Metodę przetestowano wielokrotnie – z powodzeniem.
Zobacz również:
- Nowatorska operacja przeprowadzona w Poslce - wszczepienie pacjentowi więzadła od świni!
- Transplantacja organów: 10 niewiarygodnych historii
- W Afryce Południowej miał miejsce pierwszy udany przeszczep penisa
- Małoletni, jako dawcy w świetle polskich przepisów transplantcyjnych
- Transplantacja krwi pępowinowej może uratować życie!
- Przeszczep: dlaczego należy zażywać lek immunosupresyjny?
- 50 - lecie transplantacji wątroby: współczesne bariery i perspektywy
- Pierwszy całkowity przeszczep twarzy: wyzwanie dla chirurga
Aby wyprodukować tchawicę dla Koreanki, chirurdzy pobrali komórki macierzyste z jej własnego szpiku kostnego. Następnie komórki te były hodowane w laboratorium przez około tydzień, podczas którego się namnażały i finalnie wytworzyły nową tchawicę.
Organ ma ok. 7 cm i został implantowany dwulatce w przebiegu operacji, która trwała 9 godzin. Dzisiaj, miesiąc po transplantacji, pierwsze objawy są obiecujące: tchawica zdaje się funkcjonować normalnie.
Dr Paolo Macchiarini, który brał udział w operacji, mówi: - Przeszczep ten uratował jej życie. Pacjentka będzie mogła mówić, jeść i pić tak jak każdy inny człowiek. Na tę chwilę, wraca jeszcze do zdrowia po operacji, ale wkrótce będzie mogła wrócić do domu i żyć normalnym życiem. Kiedy podrośnie, będzie musiała jednak przejść kolejne operacje - w wieku ok. 5 lat, a później jeszcze następną.
Dr Macchiarini od momentu, kiedy opracował tę technikę, przeprowadził 14 operacji tego typu. Pięć z zastosowaniem sztucznej tuby do wyprodukowania tchawicy oraz 9 posługując się tchawicą pobraną od osoby zmarłej. Podobnych rekonstrukcji dokonuje się w operacjach pęcherza, moczowodów i żył.
Komentarze do: Stany Zjednoczone: przeszczep tchawicy z komórek własnych pacjenta