Program informatyczny, który określa potencjalne działanie leków na choroby, przeciwko którym leki te nie były początkowo stworzone, został opracowany przez badaczy amerykańskich.
Profesor Atul Butte oraz jego koledzy z Uniwersytetu Stanford wyjaśniają, że jeśli dana molekuła działa na niektóre geny w przypadku danej choroby, to może ona mieć logicznie efekt terapeutyczny przeciwko innych chorobom, które również są związane z tym genem.
Program ten pozwolił w ten sposób ujawnić potencjalną zgodność między istniejącymi molekułami oraz chorobami, przeciwko którym lekarze nigdy nie myśleli, że molekuły te mogą być skuteczne.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Na przykład, lekarstwa stosowane przeciwko wrzodom albo atakom padaczki mogą mieć nowe wksazania, na przykład przeciwko rakowi płuc oraz przewlekłym zapalnym chorobom jelit.
Fakt odnalezienia nowych wskazań dla leków już autoryzowanych, pozwala zazwyczaj uniknąć testów różnych narodowych agencji reglamentacyjnych, a to pozwala z kolei zaoszczędzić czas i pieniądze.
Kompletne wyniki tych prac zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Science Translational Medicine.
Dla niektórych leków już odnaleziono podwójne zastowanie w przeszłości. Taki jest przypadek minoxidilu, którzy początkowo był zażywany przeciwko bólom klatki piersiowej, ale który sprzyja również wzrostowi włosów.
Komentarze do: Stare lekarstwa, nowe wskazania