Okazuje się, że jeden z najpowszechniej przepisywanych leków na całym świecie może negatywnie wpływać na korzystnie działanie ćwiczeń u otyłych osób. O takim efekcie informuje badanie opublikowane w Journal of the American College of Cardiology.
Naukowcy z University of Missouri alarmują, że Zocor (simwastatyna), czyli lek statynowy na obniżenie cholesterolu, wydaje się blokować „zdolność ćwiczeń do... poprawiania poziomu sprawności fizycznej” u ludzi z nadwagą i otyłych.
Prof. John Thyfault mówi: - Statyny są używane dopiero do 15 – 20 lat, więc tak naprawdę nie znamy skutków ich długoterminowego stosowania dla zdrowia generalnie i dla poziomu sprawności. Jeżeli faktycznie z lekiem tym są związane takie komplikacje, nie powinien być przepisywany każdemu pacjentowi.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Badanie było niewielkie – objęło 37 osób w wieku od 25 do 59 lat, którzy byli mało sprawni fizycznie i otyli. W przeprowadzonym eksperymencie uczestnicy ćwiczyli przez 12 tygodni, a część z nich zażywała także codziennie 40 miligramów simwastatyny.
Okazało się, że uczestnicy, którzy stosowali lek, doświadczyli mniej dobroczynnego działania ćwiczeń fizycznych w porównaniu do osób, które jedynie ćwiczyły.
Wcześniejsze badanie donosiło, że 25% dorosłych powyżej 45 roku życia zażywa statyny w celu obniżenia cholesterolu. 17% użytkowników tych leków przerywa jednak terapię z powodu skutków ubocznych.
Komentarze do: Statyny mogą redukować efekty ćwiczeń u otyłych ludzi